fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Би прифатиле ли ваква работа за плата од 3500 долари?

Објавено

на

Истражувачи од Универзитетот Сент Луис плаќаат по 3500 долари на лицата кои ќе прифатат да престојуваат во хотел во кој ќе ги заразат со грип со цел да пронајдат универзална вакцина против грип.

„Хотелот Инфлуенца“ ќе има 24 соби, а во него волонтерите ќе добијат вакцина и ќе бидат изложени на вирус.

Меѓу вирусите е и H3N2 од кој починаа голем број млади и деца кои биле вакцинирани.

Оние кои ќе се пријават, ќе мора да престојуваат во хотелот 10 дена и ќе имаат потполна нега и забава.

Истражувачите тврдат дека ова место е совршено за развој на универзална вакцина која американската влада ја смета за приоритет во јавното здравје.

Секоја година, вакцините се подобруваат, но и покрај тоа илјадници луѓе умираат. Научниците сакаат да направат вакцина која ќе делува против сите вируси.

Половина од волонтерите кои ќе учествуваат во истражувањето ќе добијат вирус, а половина плацебо.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!