fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Би живееле ли тука? Ова е најтесната куќа на светот

Полскиот архитект Јакоб Шчесни тврди дека ја направил најтесната куќа во светот, “широка“ само 122 сантиметри. Куќата се наоѓа во една од уличките во центарот на Варшава, а проектот се вика Керет куќа, наречена по израелскиот писател и режисер Едгар Керет, кој е главен во овој уметнички проект и кој ќе живее во оваа куќа одреден период.

Двокатната куќа, направена е од алуминиум и пластика изградена е на парцела со димензии од 92 cm во најтесната и 152 cm во најшироката точка, а пак самата куќа е со димензизи 72 cm во најтесната и 122 cm во најшироката точка, со вкупна висина од 9 метри.

Приземјето содржи тоалет и туш, кујна со садопер и ормарчиња, маса за двајца и мини кауч. Металните скали водат до вториот кат каде се наоѓаат кревет, маса и столица. Куќата нема прозор туку користи посебно дизајнирана челична фасада која пропушта светло.

“Отпрвин, се чинеше дека изградбата на стамбен простор на место со такви димензии е невозможно. Керет куќата го докажа спротивното, а во исто време го прошири концептот на невозможната архитектура.“, вели архитектот Јакуб Шчесни.

World's narrowest house - Anadolu Agency

Куќата на оваа локација ќе остане најмалку 2 години, а многу реално е дека тука ќе остане засекогаш. “Веќе стана икона на Варшава и е ставена на туристичката мапа“, изјавил архитектот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!