Поврзи се со нас

Вести

Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

Објавено

на

  Луѓето кои често поради работни обврски или рекреативно поминуваат време во природа во области на природни жаришта на крлежи односно шумари, шумски работници, планинари, ловци, туристи и сл. спаѓаат во ризичната група изложена на крлежи.

  Крлежите се мали животни од групата членконоги кои се хранат со крв и пренесуваат заразни болести. На крлежите им е потребен оброк со крв за нивно развивање и размножување. Иако нема потреба за паника, тие можат да бидат многу опасни за луѓето и треба да се избегнуваат, а безгрижно да уживате во сезоната на излети, еве неколку совети како да се обидете да ги избегнете.

  Тие сакаат влажни подрачја и нив ги има во пролет, цело лето и есен. Тие се кријат на лисјата и гранките на грмушките, ниската вегетација и во висока трева (до еден метар) покрај шумите, во градините и на разни места за излети.

  Како да се заштитите од крлежи?

  1. Избегнувајте места каде што се појавуваат. Не поминувајте, не седете на трева, не оставајте јакни и други работи на слични места и не легнувајте директно на тревата.
  2. Облечете се правилно за еден ден во природа – носете долги панталони и вметнете ги во чорапи. Сепак, имајте на ум дека крлежот може да оди по неговото тело со часови пред да најде соодветно место и да ја ископа муцката во кожата.
  3. Носете бела или лесна облека затоа што е полесно да забележите крлеж на неа.
  4. Бидете сигурни да се проверите по престојот во природа. Соблечете ја целата облека и темелно пребарувајте ги сите области на кожата, особено долж скалпот, зад ушите, зад колената, пазувите, препоните и папокот.

  Крлежите сакаат кучиња, затоа детално проверете ги вашите миленици доколку тие биле со вас.

  Што доколку забележите крлеж на кожата?

  Ако најдете крлеж на кожата, не го допирајте со голи раце, не го полевајте со алкохол или други средства. Не се обидувајте да го вадите сами, туку побарајте медицинска помош. Нестручно вадење на крлеж може да биде опасно.

  После одредено време од каснување на крлеж доколку се појават некакви симптоми како осип или температура, добро е да се посети лекар за да се види дали крлежот има пренесено некоја болест.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 3 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 4 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 5 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 5 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 6 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 7 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 7 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 10 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 11 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 22 часа

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!