fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Биткоинот го помина прагот од 8.000 долари

Објавено

на

Биткоинот, најпознатата светска криптовалута денеска за првпат во последните два месеци го премина прагот од 8.000 долари. Поради се поголемиот институционален интерес за криптовалутите.

Биткоинот скокна на 8.130 долари на луксембуршката берза Bitstamp, што е највисоко ниво од 22 мај, а скок се бележи и кај останатите криптовалути, но не со толку голем процент како Биткоинот, пренесува Ројтерс.

Најновите шпекулации околу претстојното „зелено светло“ за фондовите во САД насочени кон криптовалутите, придонесе за поголема побарувачка на пазарот низ целиот свет. Како и коментарот на извршниот директор на BlackRock, Лари Финк, дека најголемата светска инвестициска компанија сериозно размислува за „влегување“ во пазарот со криптовалути.

После рекордната цена од близу 20.000 долари во декември минатата година, Биткоинот изгуби половина од својата вредност во 2018 година. Најмногу поради зачестените хакерски упади и кражби во системите на повеќе криптовалути кои директно се одразија на цената на Биткоинот.

Дали е ова почеток на враќањето на биткоинот останува да видиме. За сега се исполнуваат предвидувањата на аналитичарите за кои пишувавме во минатонеделната објава.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!