Поврзи се со нас

Технологија

Биткоинот за прв пат по 2 години достигна вредност од над 50 илјади долари

Објавено

на

На почетокот на оваа недела, Биткоин повторно го надмина вредносниот праг од 50 илјади американски долари, за прв пат по повеќе од две години. Од почетокот на годината доживеа вредност од над 16 отсто.

Порастот беше поттикнат од очекувањата дека Федералните резерви на САД наскоро ќе ги олеснат пазарните услови со намалување на каматните стапки. Тоа наводно би можело да се случи веќе во мај оваа година.
Тоа, исто така, помогна што минатиот месец американската регулаторна агенција за хартии од вредност (SEC) одобри спотови ETF за биткоини, кои им овозможуваат на инвеститорите да стекнат акции во фондовите што ја поседуваат криптовалутата.

ЕТФ би можеле да ја зголемат побарувачката така што ќе им олеснат на повеќе инвеститори да пристапат до крипто-пазарот. И покрај одобрението, претседателот на Комисијата за хартии од вредност на САД, Гери Генслер остана критичен кон криптовалутите како средство за инвестирање.

Додавање опасен ветар на оптимизмот е најавеното преполовување на Биткоинот, однапред планиран настан што се случува еднаш на секои четири години и го намалува за половина количината на дигитални валути што луѓето ги добиваат за ископување криптовалути.

Досега, по тој настан, цените на биткоинот растат. Следното преполовување треба да се случи во средината на април.

Биткоинот помина низ голем пад набргу откако достигна највисоко ниво од 69 илјади долари во ноември 2021 година. Нивото над 50 илјади американски долари не го достигна од декември истата година.

Индустријата беше потресена од крипто зима во 2022 година, при што биткоинот падна за 64 отсто поради зголемените каматни стапки и серија скандали што го потресуваат тој сегмент на финансискиот пазар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена