Поврзи се со нас

Вести

Благодарници за полицајците Пајковски и Зеќири за спасени човечки животи

Објавено

на

ХРАБРОСТА И ХУМАНОСТА НЕ СЕ ЗАБОРАВААТ!

Рефик Пајковски, командир на Полициското одделение Ростуше и Ведат Зеќири, раководител на смена во ПС за граничен надзор Жировница, добија благодарници од градоначалникот на албанскиот град Пешкопеја, Муарем Рама за својот хуман и професионален продонес во спасување на двајца албански државјани. Настанот се случил пред седум години. Храбрите полициски службеници успеале да ги извлечат  албанските државјани, кои биле заглавени во длабок снег на екстремно ниски мартовски температури, на планината Кораб, откако илегално влегле во нашата земја со намера да заминат во Гостивар.

-Многу ни е драго за ова искажано внимание и почит. Нашата работа е таква и ние сме подготвени и во иднина да постапуваме на ист начин во слични ситуации, рече командирот Пајковски при примањето на благодарниците.

Градоначалникот на Пешкопеја, Рама им ги врачи благодарниците во рамки на својата посета на општина Маврово – Ростуше, како гостин на неговиот колега Мукрем Мехмеди со кого развиваат повеќегодишна општинска меѓугранична  соработка.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена