Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Благодетниот оган од Ерусалим ќе пристигне во Гостивар околу 21 часот и 30 минути

На Меѓународниот аеродром во Скопје, од храмот на Воскресението Христово од Ерусалим вечерва околу 19:30 часот, пристигна Благодетниот оган. Од каде ќе биде пренесен во сите православни храмови во државата.

Од гостиварското архиерејско намесништво, ги известуваат верниците дека Благодетниот оган во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар, треба да пристигне околу 21 часот и 30 минути.

Благодетниот оган претставува пламен, кој според тврдењето на верниците чудесно се појавува на Светиот Гроб во Ерусалим на богослужбата на Велика сабота. За верниците тој претставува видлива појава на Светиот Дух и потврда на воскреснувањето на Исус Христос.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!