Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Благодетниот оган од Ерусалим ќе пристигне во Гостивар околу 21 часот и 30 минути

Објавено

на

  На Меѓународниот аеродром во Скопје, од храмот на Воскресението Христово од Ерусалим вечерва околу 19:30 часот, пристигна Благодетниот оган. Од каде ќе биде пренесен во сите православни храмови во државата.

  Од гостиварското архиерејско намесништво, ги известуваат верниците дека Благодетниот оган во храмот „Пресвета Богородица“ во Гостивар, треба да пристигне околу 21 часот и 30 минути.

  Благодетниот оган претставува пламен, кој според тврдењето на верниците чудесно се појавува на Светиот Гроб во Ерусалим на богослужбата на Велика сабота. За верниците тој претставува видлива појава на Светиот Дух и потврда на воскреснувањето на Исус Христос.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 14 минути

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 1 час

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 4 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 6 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 7 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 8 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 9 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 10 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 12 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 12 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 14 часа

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 14 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Македонијапред 5 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 6 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 8 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена