fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Благодeтниот оган слезе во Ерусалим

Објавено

на

Во пресрет на Велигден, во храмот на Воскресението Христово во Ерусалим, на Велика сабота слезе Благодетниот оган – Господов.

Денеска, Велика сабота 2021 година, во 13:05 часот по македонско време во Кувуклијата во Ерусалим се симна Благодатниот оган. Неговата Светост, Патријархот Теофил III Ерусалимски го предаде на сите верници во светот.

Поради пандемијата годинава го немаше традиционалното добредојде од верниците во Кувуклијата во Ерусалим. Церемонијата се одржа со ограничен број на верници поради пандимијата на коронавирусот. На чинот на преземањето на Благодатниот оган беше дозволено да има само околу 2500 верници, со приложен доказ за вакцинација.

Фото/Reuters

Подготовките за слегувањето на Благодатниот оган започнуваат во сабота наутро. Секоја година Параклисот Божји гроб внимателно се проверува за запаливи средства со цел да исчезне секое сомневање дека чудото е плод на човечка рака. Проверки  прават претставници на муслиманската заедница во Ерусалим. Потоа вратите се запечатуваат со голема пчелин восок. Се тргаат духовници од католичката, ерменската и коптската црква кои имаат параклиси во големиот храм при Божји гроб. Тоа е знак дека сите кандила во капелата се изгаснати.

Фото/Reuters

Благодатниот оган од Ерусалим преку Атина вечер ќе пристигне и во Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!