Поврзи се со нас

Вести

Благодeтниот оган слезе во Ерусалим

Објавено

на

Во пресрет на Велигден, во храмот на Воскресението Христово во Ерусалим, на Велика сабота слезе Благодетниот оган – Господов.

Денеска, Велика сабота 2021 година, во 13:05 часот по македонско време во Кувуклијата во Ерусалим се симна Благодатниот оган. Неговата Светост, Патријархот Теофил III Ерусалимски го предаде на сите верници во светот.

Поради пандемијата годинава го немаше традиционалното добредојде од верниците во Кувуклијата во Ерусалим. Церемонијата се одржа со ограничен број на верници поради пандимијата на коронавирусот. На чинот на преземањето на Благодатниот оган беше дозволено да има само околу 2500 верници, со приложен доказ за вакцинација.

Фото/Reuters

Подготовките за слегувањето на Благодатниот оган започнуваат во сабота наутро. Секоја година Параклисот Божји гроб внимателно се проверува за запаливи средства со цел да исчезне секое сомневање дека чудото е плод на човечка рака. Проверки  прават претставници на муслиманската заедница во Ерусалим. Потоа вратите се запечатуваат со голема пчелин восок. Се тргаат духовници од католичката, ерменската и коптската црква кои имаат параклиси во големиот храм при Божји гроб. Тоа е знак дека сите кандила во капелата се изгаснати.

Фото/Reuters

Благодатниот оган од Ерусалим преку Атина вечер ќе пристигне и во Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 7 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 8 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 11 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 12 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 12 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 13 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 14 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 15 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 15 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 16 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 18 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 19 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 20 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена