fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Блокадата на Русино ќе продолжи, следуваат информативни средби за конечна одлука

Објавено

на

Пристапот до Русино ќе биде блокиран и во следните денови. Граѓанската иницијатива „Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“ реши рампата да остане спуштена за камиони со отпад дополнителни десет дена. Велат дека од вечерва на полноќ нема да ги пропуштаат ниту камионите од гостиварски „Комуналец“.

„На почетокот надлежните реагираа, спречија горење, затрупуваа, еве се поставија и камери. Очекуваме до понеделник да се овозможи следење на состојбата на интернет. Но, сепак последните денови повторно се случуваат пожари, отпадот чади, се шири непријатна миризба. Наша одлука е блокадата на Русино да продолжи, вклучително и за камионите од Гостивар. Во меѓувреме се одржуваат информативни средби и состаноци за да се разгледа состојбата, можностите, понудените решенија, постојниот проект и да се донесе конечна заедничка одлука“, рече Марија  Спасовска од Граѓанската иницијатива.

Доцна попладнево на местото на блокадата се одржа средба на која претставници од проектот за Управување со отпад , што го финансира Швајцарската Влада и од Центарот за развој на полошкиот плански регион, информираа за планираните зафати во склоп на проектните активности.

На прашањето на граѓаните дали и кога Русино може да се затвори, тие одговорија дека тоа е сложен процес и не може да се направи преку ноќ. Според нив најдоброто решение е стандардизирање на Русино и профункционирање на регионалното претпријатието за менаџирање со отпадот.

„ Самото затворање на депонијата опфаќа процедури на затворање и инкапсулација на отпадот. Ако во овој момент имаме алтернативна локација и ја напуштиме депонијата, таа ќе продолжи да загадува. За да престане да загадува, постои начин како се инкапсулира депонијата  и како после тоа се контролира. Не е доволно само да ја затворите. Неопходно е минимум 10 години после затворањето да ја мониторирате и да интервнирате доколку се појавуваат одредени нус последици“,  беше речено на состанокот.

Граѓанските активисти, кои од 2 август ја организираат блокадата на Русино, се залагаат за затворање и дислокација. Кај граѓаните постојат нејасности и недоверба, доколку се прифати швајцарскиот проект дали обврските ќе се реализираат во целост за санитарна депонија и како што е предвидено, планско затворање за 8 години.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 5 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 8 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 10 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 10 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 11 час

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 12 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 13 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!