fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Бочварски: Го продолжуваме рокот за легализација на објекти преку нов предлог-Закон

Објавено

на

  „Наша интенција е да го продолжиме рокот за легализација преку нов Закон, за да може да им се даде можност на сите физички и правни лица кои досега не ги легализирале објектите или подземната инфраструктура, тоа да го сторат.“, изјави денес министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

  Новиот предлог Закон за добивање на правен статус на бесправно изградените објекти веќе е влезен во собраниска процедура. Со него се очекува да се продолжи рокот за легализација на дивоизградените објекти со нов рок по предлог на локалните самоуправи.

  “Според новиот предлог Закон, а за кој очекуваме поддршка од пратениците, висината на надоместокот е утврдена со висината на надоместокот за уредување на градежно земјиште во секоја општина посебно -комуналии-  и се зголемува за 50 проценти. Од плаќање на надоместок со предлогот ослободени се примателите на социјална помош, државни органи, единици на локална самоуправа, јавни субјекти како и верските објекти. За бесправните објекти кои се изградени во одредени заштитени подрачја  со новиот предлог закон се предвидува да се побара согласност за легализација од органите надлежни за управување со овие подрачја. Сакам да напоменам дека првично со овој предлог закон крајниот рок за легализација беше за објекти изградени до 1 октомври 2019 година, а беше на барање и со силна поддршка на локалните самоуправи и градоначалниците”. изјави Бочварски.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!