Поврзи се со нас

Спорт

Бод за Македонија од гостувањето во Грузија

Објавено

на

Македонската фудбалска репрезентација успеа да извлече бод од тешкото гостување во Тбилиси. Во рамките на второто коло од Лигата на нации Македонија одигра 1:1 со репрезентацијата на Грузија.

По освоените три бода во првото коло од Лигата на нации, овојпат македонската репрезентација имаше многу потешка задача против Грузија. Но сепак, на извонредно тешкиот терен за игра, остана непоразена освојувајќи бод, иако во голем дел од второто полувреме имавме играч помалку по исклучувањето на Висар Муслиу во 64-та минута од мечот.

Грузија дојде во водство уште во 13-та минута преку Торника Окриашвили од пенал, кој беше досуден по прекршокот на Алиоски врз Квараташелија.

Македонската репрезентација се врати во мечот, па така по одличната акција на Горан Пандев и Стефан Ристовски, десниот бек на Македонија со својот втор гол во репрезентативниот дрес, успеа да го израмни резултатот на 1:1 во 33-та минута, кој избраниците на Ангеловски и покрај исклучувањето на Муслиу во второто полувреме, успеаа да го сочуваат до крајот на натпреварот. За одбележување е и интервенцијата на нашиот голман Дамјан Шишковски во последните моменти од мечот по која лесно можеше да се случи Грузија да ги освои сите три бода од овој дуел.

Така, по две одиграни кола, со освоени четири бода, исто колку што има и Грузија, Македонија се наоѓа на чело на табелата од втората група во Ц дивизијата од Лигата на нации. Ерменија, по вечерашната поеда од 2:0 против Естонија, со освоени три бода се наоѓа на третото место, додека Естонија е последна без ниту еден освоен бод.

Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува натпреварите од Лигата на нации во октомври кога најпрвин гостува во Естонија, на 11-ти, а три дена подоцна, на 14-ти октомври ја пречекува репрезентацијата на Грузија.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 40 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 1 час

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена