Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Богатство од витамини, антиоксиданти, растителни влакна во едно овошје

Објавено

на

  Кајсиите се богати со витамини и имаат позитивно влијае на целиот организам. Тие се одличен избор за закуска ако страдате од запек, болки во коските, сува кожа или сте на диета. Кајсиите се полни со витамин А, познат и како ретинол. Покрај тоа што го одржува здравјето на очите, помага во одржување на имунитетниот систем силен и ја одржува кожата здрава.

  Еве што ова мало овошје може да направи за вашето здравје:

  Тие се полни со растителни влакна

  Без разлика дали ги јадете суви или свежи, тие се одличен извор на влакна. Ретинолот во кајсијата е растворлив и брзо се распаѓа во организмот, а важните хранливи материи лесно се апсорбираат. Влакната ги разградуваат масните киселини и со тоа се грижат за здравјето на дигестивниот систем.

  Одлични се за срцето

  Кога овошјето е богато со растителни влакна, тоа помага да се намали холестеролот, што значи дека го штити вашето срце. Калиумот во ова овошје одржува здрави нивоа на електролити и со тоа ја помага работата на срцевите мускули. Две кајсии на ден се доволни за да му помогнат на вашето здравје.

  Ризница на антиоксиданси

  Кајсиите се совршен извор на антиоксиданси, и ако ги јадете секој ден, ќе се ослободите од токсините акумулирани во текот на денот.

  Тие го зачувуваат здравјето на кожата

  Комбинацијата на витамини Ц, А и фитонутриенти од кајсии гарантира совршено здрава кожа. Познато е дека антиоксидансите од ова овошје го забавуваат процесот на стареење.

  Тие помагаат при слабеење

  Диететските влакна од ова овошје го подобруваат дигестивниот систем и со тоа го стимулираат метаболизмот. Ако сте на диета, кајсиите се одличен избор за ужинка односно тие ве прават сити и немаат многу калории.

  Тие ги зајакнуваат коските

  Калциумот е потребен за коските да се развиваат и да останат здрави, а кајсиите го содржат во големи количини. Добро е да се знае дека без доволно калиум, калциумот не може правилно да се апсорбира во организмот, а добрата вест е што кајсиите исто така го содржат во голема количина.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 10 минути

  Пожар во албанското летувалиште Ксамил

  Вестипред 1 час

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 5 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 6 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 6 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 7 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 9 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!