fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Богојавление – Водици, голем празник за православните христијани

Објавено

на

Според календарот на Македонската православна црква денес (19 јануари) се слави празникот Водици (Богојавление) кој се смета за еден од најголемите христијански празници, како ден кога Исус Христос бил крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан. Празникот се нарекува Водици поради големиот водосвет што го извршува црквата на овој ден, со што се верува дека водите стануваат лековити.

Традиционалното одбележување налага во реките да се положуваат крстови, а млади момчиња скокаат да ги фатат. Верувањето е дека оној што ќе го фати крстот ќе има благослов и среќа во текот на целата година. Самиот чин на фаќање на крстот значи соединување на човекот со Христа.

Именден денес празнуваат: Богдан, Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил, Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница…

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!