fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Богослужба во црквата „Пресвета Богородица“ во Гостивар за Велики Четврток

Објавено

на

Во соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Гостивар митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на протоереј Маријанчо Мадевски, ереј Мартин Андоновски, ереј Илија Сламков и ѓакон Славче Ѓоргески богослужеше Вечерна со Василиева литургија, во чест на Велики Четврток.

По литургијата беше извршен чинот на Општ маслосвет. На литургијата митрополитот г.Јосиф проповедаше за значењето на денешниот ден, настаните што се случиле на Велики Четврток: миењето на нозете на Апостолите од страна на Христа, Тајната Вечера, предавството на Јуда и Христовата молитва во Гетсиманија, како најсилен израз, заедно со Крстот на Голгота, на Божјото искупително дело за човекот.

„Преку овие четири Божествени настани допираме до смирената, пожртвувана, принесена и предадена љубов на нашиот Господ Исус Христос.“, рече Владиката.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!