fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Бојадисајте ги велигденските јајца со помош на ориз

Објавено

на

  Велигденската корпа може да биде вистинско ремек дело, но често ни снемуваат идеи за бојадисување јајца. Најчесто се одлучуваме за традиционално бојадисување на јајца, украсување со растенија или лепење сликички и налепници. Има и многу други техники, како украсување со восок, но повеќето од нас сакаат да избегнат дополнителен неред и да заштедат време во подготовката на велигденската трпеза.

  Доколку сакате украси и разни бои на велигденските јајца, оваа техника е совршена за вас. Станува збор за бојадисување на јајца со помош на ориз.

  Во пластичен сад ставете две лажици ориз и додадете една лажичка боја за боење јајца. Покријте го садот и протресете за да се распореди бојата над оризот. Истото повторете го и со другите садови со други бои. На пример, можете да ставите црвена во еден сад, сина во друг, зелена во трет односно изберете ги оние бои што најмногу ви се допаѓаат. Исто така оризот може да го ставите и во мала најлонска кеса, а се повторуваат истите постапки.

  Најдобро е да користите бели јајца за оваа техника. Јајцата треба претходно да се варат. Ставете го јајцето во садот со оризот и бојадисајте, покријте ја чашата и лесно протресете за обоениот ориз да го допре целото јајце. Кога ќе го извадите јајцето, ќе забележите прекрасна декорација со точки која е сосема поинаква од она на што сте навикнати.

  Можете исто така да комбинирате бои. На пример, во сад со син ориз ставете јајце кое веќе е обоено жолто. Или, ставете го првото јајце во садот виолетов ориз, а потоа истото јајце во чаша син ориз. Ќе добиете шарена велигденска бајка.

  Оставете ги јајцата целосно да се исушат на нив, премачкајте ги со масло и наредете ги во велигденската корпа.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Спортпред 6 минути

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 21 минута

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 1 час

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 2 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 2 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 3 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 4 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 14 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 15 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 20 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 22 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 23 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 1 ден

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена