fbpx
Поврзи се со нас

Деца Родители

Бојата на храната го подобрува апетитот на Вашето најмило

Објавено

на

Студијата спроведена од страна на Корнел Унивезитетот покажа дека децата преферираат храна која што на масата се презентира во повеќе бои и во повеќе садови, за разлика од возрасните кај кои тоа не е случај.

Возрасните биле најзадоволни кога јадењето се презентира во три бои и три садови, додека за децата била поинтересна храната презентирана во шест бои и седум садови. Заклучокот на истражувањето е дека со зголемувањето на боите на храната и чиниите на масата може да се подобри апетитот кај децата кое се карактеризираат како слаби “јадачи“.

Исто така, покрај вкусот и мирисот, луѓето ги интересира и обликот, големината и визуелната претстава на храната.

Пронајдено е и дека позицијата на храната во чинијата влијае на апетитот кај децата кои што преферираат истата да биде поставена во долниот дел на чинијата. Возрасните пак, преферираат храна поставена во средина на чинијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!