Поврзи се со нас

Референдум 2018

„Бојкотирам“ во Гостивар: „Власта е очајна, знае дека нема поддршка, ќе врши притисок за укинување на референдумот“

Објавено

на

Под мотото „Македонија бојкотира“ во Гостивар се одржа собир во Летниот Амфитеатар, кој го организираше Кризниот штаб за бојкот на Референдумот, што го сочинуваат партии, организации, здруженија, иницијативи. Јанко Бачев, претседател на партијата „Единствена Македонија“ пред присутните им порача на граѓаните да не излегуваат на Референдумот, да не дозволуваат да бидат изманипулирани и да се борат за името и идентитетот.

„Треба да се бориме Референдумот да не успее. Ова е света борба за сите нас како Македонци, да останеме свои на своето. Ова е момент кога треба сите да се обединиме како Македонци, без разлика на политичките определби бидејќи ова не е борба на индивидуалци, на партии и не е борба за власт, туку борба за опстанок на цел македонски народ. Борба за опстанок на Македонија и на Македонците.“, рече Бачев.

Според него власта е свесна дека нема поддршка од граѓаните за Референдумот, а седницата на Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распишување Референдум е наменска, со цел истата да се укине. „Многу е веројатно седницата на 19 септември, на која ќе се разгледува одлуката да е наменски свикана, да се направи притисок за укинување. Со тоа сите да се извлечат од овој голем срам. Потоа нормално Заев ќе се повика на демократијата, дека Судот така одлучил и тој не се меша во судството. Се потврдува тоа што го кажавме уште пред еден месец, дека резултатите на анкета што си ја нарачале интерно, за своја употреба биле катастрофални, дури 80% од Македонците се изјасниле дека ќе го бојкотираат референдумот“, истакна Бачев.

На собирот во Гостивар свои обраќања имаа и Чеде Цветановски и Љупчо Велјановски, кои се дел од Кризниот штаб „Бојкотирам“.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена