fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Болницата во Гостивар доби современо хируршко одделение според европски стандарди

Објавено

на

Денес во употреба беше пуштено реконструираното хируршко одделение во гостиварската општа болница „Др.Ферид Мурад“. Со средства во висина од 15 милиони денари од буџетот на болницата, извршена е целосна реконструкција, поставени се специјални подови, нови врати и прозорци, посебна просторија за интензивна нега на оперираните пациенти, целосно реновирани болнички соби, опремени со клима уреди и телевизори.

Новата хирургија во Гостивар ја предаде во употреба министерот за здравство Венко Филипче.

„Минатата година имавме уште еден убав повод за посета на болницата во Гостивар, тоа беа целосно реновирани операциони сали со нова опрема, сега и хируршкото одделение. Се надевам дека ќе имаме само вакви убави настани тогаш кога ќе помине оваа криза со ковидот. Дозволете да ја најавам магнетната резонанса за Гостивар, која болницата  ќе ја добие наредната година. Иако планиравме за годинава, тоа беше одложено поради состојбата со ковид. Дозволете ми да ви честитам, да порачам сите заедно да издржиме, сега е најголемата криза и ќе трае некое време, јас верувам во вашите способности, организациски капацитети и вашата струка затоа што ова население од околината на Гостивар е население кое со години наназад добива квалитетна здравствена заштита“, изјави Филипче.

Директорот на гостиварската болница Јакуп Јакупи нагласи дека одделението за хирургија било иградено во 1978 година и ова е прва поголем аинвестиција што болницата ја прави од сопствен буџет.

„Капацитетот на одделението е 36 кревети. Претходно имавме 33 кревети, а сега со преориентирање на некои простории добивме 36, со подобри услови за пациентите, кои како што и самите гледате се на европско ниво. Тоа е се‘ со цел да им го направиме престојот на пациентите колку што можеме попријатен, барем да придонесеме колку што е можно подобро да се чувствуваат додека се хоспитализирани“, изјави Јакупи.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!