Поврзи се со нас

Гостивар

Болницата во Гостивар ќе добие апарат за магнетна резонанца

Објавено

на

Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар во текот на оваа година ќе се снабди со магнетна резонанца, апарат со чија помош се дијагностицираат сериозни болести. Со ова ќе се намалат трошоците за граѓаните кои за ваква услуга сега мора да патуваат во други градови или да плаќаат во приватни установи суми од 200 до 500 евра.

Магнетната резонанца за Гостивар ја најави министерот за здравство Венко Филипче, при последната посета на гостиварската болница викендов.

„Болницата во Гостивар е позната по својата експертиза, бројните специјалисти и експерти коишто работат во сите сфери и области. Изминатиот период се реновираа целосно операционите сали, хируршкото одделние, следи целосно реновирање и на интерното одделение. Оваа година, после долго време за прв пат болницата во Гостивар ќе добие магнетнта резонанса и тоа значи дека сите жители кои имаат потреба од овие услуги повеќе нема да треба да патуваат во Скопје, туку овде ќе ги прават тие снимања“, рече министерот.

Периодов за болницата во Гостивар со грант од програмата за проекти и човекова безбедност од Амбасадата на Јапонија, се обезбеди дигитален рентген апарат, вреден над 660 илјади евра.

Оваа здравствена установа опслужува околу 200 илјади пациенти од регионот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена