fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Болтон Стрид – “потокот“ од кој никој не излегол жив

Објавено

на

Болтон Стрид, наизглед безопасен поток, е класичен пример за замка, бидејќи под самата површина на водата се кријат брзи струи и длабочина која се уште не е измерена. Кој и да влезе во потокот, дали случајно или намерно, од Болтон Стрид не излегол жив. Стапката на смртност во овој поток изнесува 100%.

Болтон Стрид е всушност само еден дел од течението на река Варфе на места со околу 6 метри длабочина, која тече низ Јоркшир во Англија, но кога доаѓа на подрачјето Болтон, се чини како реката да се превртува на страна и нејзината ширина се претвора во длабочина низ тесното течение во ова подрачје. Тука реката Варфе (каде е позната како Болтон Стрид и каде сите ја нарекуваат поток, а не река) е широка најмногу 2 метри, поради што и изгледа како класичен поток, нејзината струја е многу посилна, а длбочината… се уште не е измерена.

Bolton Strid, Beautiful River Can 'Human Swallow' | Daily Unique

Иако околу потокот постојат знаци со предупредување за опасност, од време на време се случуваат случаеви како оној кога брачен пар отишол на прошетка до него и засекогаш исчезнал. Релативно вообичаено е луѓето да помислат дека можат да го прескокнат потокот, или да го преминат преку камењата, бидејќи на прв поглед се чини дека тоа е многу едноставно и безопасно. Но за жал, доволна е само една грешка да паднат во водата и да го изгубат животот.

Во повеќето случаеви, телата на оние кои паднале во потокот не се пронајдени, а такви ги има со десетици…

THE STRID" by Paul Wood at PicturesofEngland.com

Forgotten Tracks: Dales Walks: Appletreewick to the Strid

The Bolton Strid | Vacation places, Around the worlds, England

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!