Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 15/05/2019 | 10:27

Босна и Херцеговина ја зафати снег

Покрај обилните врнежи и поплави во голем број места во Босна и Херцеговина, вчера и во текот на ноќта босанците ги изненади и снег, пренесува Klix.ba.

Снег во мај, во некои краеви на БиХ и не е нешто невобичаено, но во вакви размери според тамошните жители повеќе потсетува на месец февруар.

Снежната покривка предизвика доста проблеми во сообраќајот, на повисоките места како Корчаница, близу Сански мост дури сообраќајот и е во прекин. Снег вее и во Источен Дрвар и Дрвар во источните делови на БиХ, а како пренесуваат српските медиуми утрово побелени се Пештера, Златибор и Копаоник во Србија.

Напишете коментар