fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Објавено

на

  Основните училишта „Мустaфа Ќемал Ататурк“ и „Гоце Делчев“ во Гостивар добија ботанички градини, создадени со цел учениците да развиваат љубов кон природата и екологијата и да ги надополнуваат знаењата по природните науки.

  Градините се поставени во рамки на проектот „Едукација на еколошки свесни генерации“ што го реализира Иницијатива за граѓански интеграции ИГИ Гостивар.

  „Првата цел ни е децата да ги поврземе со природата, на начин што преку работа во  градината ќе може практично да се запознаат кои растенија виреат во нашиот регион, како се сади, што треба претходно да се направи, како да се подготви земјата и сите други нешта поврзани со одгледувањето растенија. Со нив ќе работат наставниците по биологија, природни науки, но многу ни е мило што и други наставници искажаа интерес, па веруваме дека и учителките и наставниците по другите предмети ќе можат на свој начин да ја вклопат ботаничката градина во својот предмет како ресурс, во нивната работа. Презадоволни сме од интересот кој го искажуваат децата, и штом заврши часот на голем одмор доаѓаат да видат што се случува во градината“, изјави Сунчица Ѓурчиноска, проектен координатор на пуштањето во употреба на ботаничката градина денес во ОУ „Мустафа Кемал Ататурк“.

  На настанот присуствуваа и претставници од општината.

  „Благодарност до организацијата што го реализира овој проект. Мислам дека е од голема корист за децата, за проширување на нивните знаења по природните науки. Ќе биде убаво, овие градини да ги посетуваат и учениците од другите училишта“, рече раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче.

  Директорот на училиштето Нури Мазлам во обраќањето истакна дека ботаничката градина треба да биде поттик и пример за децата во иднина.

  „За жал во последно време земјоделието е запоставено и ете ова нека биде како еден вид поттик и пример децата од мала возраст да ги имаат основните познавања за ботаниката“, рече Мазлам.

  Пред присутните зборуваше и претставничката од Македонското еколошко друштво (МЕД), Фросина Пандурска, која меѓу другото изрази задоволство што е воспоставена добра соработка со спроведувачите на проектот и искажа надеж дека ова ќе биде прва во низата заеднички активности.

  Проектот е финансиран од германската фондација за животната средина ДБУ, и Фондација Јенсен, Еуронатур, и е поддржан од МЕД.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 4 минути

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 1 час

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 2 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 3 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 4 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 6 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 7 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 8 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 1 ден

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена