Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Бозел – уништува ревматски болки, ишијас, воспаленија на дишни патишта

Бозелот или латински Sambucus nigra е лековите билна која може да се сретне насекаде во природата. Цвета во мај и во јуни, кога е најдобро време да се берат цветовите, додека плодовите кои личат на бобинки се берат кон крајот на летото, кога се целосно созреани. Младите листови пак се берат претходно во април и мај.

Бозелот има антивоспалително и антиоксидантно дејство. Цветовите се богати со флавоноиди, танин, пектин, кои спречуваат клеточно оштетување. Плодот содржи овошни киселини и витамин Ц. Чајот од бозел особено е ефикасен во борбата против настинки, треска, со оглед на тоа што стимулира потење и мокрење. Се користи за ублажување на ревматските болки, ишијас и невралгија, заради своите антивоспалителни својства. Може многу да помогне и при воспаление на дишните патишта. Го зајакнува имунитетот, ја прочистува крвта и го регулира метаболизмот.

Летно време може да си подготвите сок од бозел, кој е исклучително освежителен. Потребни ви се 20 цветови о дбозел, литро вода, сок од еден лимон и кафеав шеќер околу 400 гр. Најпрво потопете ги цветовите во водата и оставете да отстојат 24 часа. Потоа процедете, додадете го шеќерот и сокот од лимон, измешајте и повторно нека отстои 24 часа, со повремено мешање. Процедете преку газа и конзумирајте го разреден со вода во однос 50:50.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно