Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Бозел – уништува ревматски болки, ишијас, воспаленија на дишни патишта

Бозелот или латински Sambucus nigra е лековите билна која може да се сретне насекаде во природата. Цвета во мај и во јуни, кога е најдобро време да се берат цветовите, додека плодовите кои личат на бобинки се берат кон крајот на летото, кога се целосно созреани. Младите листови пак се берат претходно во април и мај.

Бозелот има антивоспалително и антиоксидантно дејство. Цветовите се богати со флавоноиди, танин, пектин, кои спречуваат клеточно оштетување. Плодот содржи овошни киселини и витамин Ц. Чајот од бозел особено е ефикасен во борбата против настинки, треска, со оглед на тоа што стимулира потење и мокрење. Се користи за ублажување на ревматските болки, ишијас и невралгија, заради своите антивоспалителни својства. Може многу да помогне и при воспаление на дишните патишта. Го зајакнува имунитетот, ја прочистува крвта и го регулира метаболизмот.

Летно време може да си подготвите сок од бозел, кој е исклучително освежителен. Потребни ви се 20 цветови о дбозел, литро вода, сок од еден лимон и кафеав шеќер околу 400 гр. Најпрво потопете ги цветовите во водата и оставете да отстојат 24 часа. Потоа процедете, додадете го шеќерот и сокот од лимон, измешајте и повторно нека отстои 24 часа, со повремено мешање. Процедете преку газа и конзумирајте го разреден со вода во однос 50:50.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!