Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварскиот брачен пар Зендели го искачи Килиманџаро!

Објавено

на

Сопружниците Ајфер и Керамедин Зендели од Гостивар успејаа во својата планинарска мисија и го освоија највисокиот врв во Африка и еден од највисоките во светот Ухуру, на планината Килиманџаро.

Среќната вест ја сподели планинарскиот водич Исмет Шурбан од планинарското друштво Шари од Гостивар, во кое членуваат Ајфер и Керамедин.

„Не можам да им се заблагодарам доволно на моите драги пријатели што ме направија среќен и весел денес. Утрото на 11 февруари 2022 година стигнавте до врвот на планината Килиманџаро на 5.895 метри надоморска висина. Ја претставувавте нашата држава, општина, здружение, компанија АЕМ. Ајфер и Керамедин, се гордеам со вас, мило ми е што ве имам, Господ нека ве води, ве очекуваме со нетрпение. Почитувани Јуре Чурковиќ и Рената Чурковиќ, ве поздравувам и честитам, ви благодарам за интересот. Исто така, со срдечни емоции ја поздравувам Ирина Дишовска, која денес ми ја даде радосната вест и што ме израдува.“, напиша Шурбан.

Како што веќе објавивме Зендели се учесници на „Експедиција Килиманаџро“ и во Африка заминаа на 4 февруари.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 5 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 6 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 7 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 8 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 12 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Çifti gostivaras Zendeli ka ngjitur Kilimanxharon!

Објавено

на

Bashkëshortët Ajfer dhe Keramedin Zendeli nga Gostivari ia dolën me sukses në misionin e tyre alpinistik dhe pushtuan majën më të lartë në Afrikë dhe një nga më të lartat në botë, Uhuru, në malin Kilimanxharo.

Lajmin e gëzueshëm e ka dhënë udhërrëfyesi alpinist Ismet Shurban nga shoqata alpinistike Shari nga Gostivari, në të cilën janë anëtarë Ajferja dhe Keramedini.

“Nuk mund të falënderoj sa duhet miqtë e mi të dashur që më bënë të lumtur dhe të gëzuar sot. Në mëngjesin e 11 shkurtit 2022, ju arritët në majën e malit Kilimanxharo në 5.895 metra mbi nivelin e detit. Ju keni përfaqësuar vendin tonë, komunën, shoqatën, kompaninë AEM. Ajfer dhe Keramedin krenohem me ju më vjen mire qe ju kam, Zoti ju bekofte ju presim me padurim. Të nderuar Jure Çurkoviq dhe Renata Çurkoviq, ju përshëndes dhe ju përgëzoj, faleminderit për interesimin. Gjithashtu, me emocione të përzemërta e përshëndes edhe Irina Dishovskën, e cila sot më dha lajmin e mirë dhe që më gëzoi”, ka shkruar Shurban.

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, Zendeli janë pjesëmarrës në “Ekspeditën Kilimanxharo” dhe janë nisur drejt Afrikës më 4 shkurt.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена