fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Браќата Виктор и Владимир од Гостивар учесници на Светското првенство во скијање

Објавено

на

Гостиварците Виктор и Владимир Петкови редат големи успеси во скијање. Младите браќата се членови на ски клубот Сноу спорт, а периодов беа преокупирани со подговотките за учество на Светското првенство во скијање, коешто годинава се одржува во италијанскиот скијачки центар Кортина д‘Ампецо. Таму ќе учествуваат трките во слалом и велеслалом.

„Виктор и Владимир заминуваат за Италија во недела, а натпреварите се следниот четврток и петок. Имаме учество и на главната трка. Се надеваме дека можеме да дојдеме до добар резултат“, вели Гоце Петкоски, тренер и татко на младите скијачи.

Тие денес беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. „Ми беше чест и задоволство да ги пречекам во мојот кабинет двајцата млади скијачи од нашиот град, кои ќе учествуваат на Светскиот скијачки шампионат во Италија. Им честитав за добрите резултати и успешното претставување на Гостивар. Ние како општинска администрација, како што сме ги поддржувале сите спортисти и други професионалци во градот, така и за двајцата браќа, одвоивме симболичен износ на финансиски средства.“, рече градоначалникот.

За постариот брат Виктор ова е трето светско скијачко првенство, додека за Владимир кој штотуку наполни 16 години прво учество. Нивниот тренер и татко вели дека напорно работат за да го остварат својот сон како успешни скијачи.

„Светското првенство е мерило со светската елита, пласман во првите 30 би бил голем успех за нас. Нареден предизвик ни е Олимпијадатата во Кина следната година, знаете за секој спортист сонот е Олимпијада.“, вели тренерот.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!