Поврзи се со нас

Спорт

Бразил најголем извозник на фудбалери, во странство настапуваат 92. македонски играчи

Објавено

на

Бразил е водечка земја во светски рамки според бројот на извезени фудбалери во странство пред Франција и Аргентина, покажува најновиот извештај на Меѓународниот центар за спортски студии (CIES) со седиште во Брисел, на кој македонскиот „фудбалски извоз“ е рангиран на 42. место со раст од 53 отсто во споредба со 2017 година.

Центарот за спортски студии во својата 380. неделна публикација објави листа на земји со најмногу фудбалери во 135 странски лиги на која водечка земја е Бразил со 1.218 играчи.

На второ место е Франција со 978 фудбалери кои настапуваат во странски лиги, а следат Аргентина (815), Англија (525), Германија (441), Колумбија (425), Шпанија (409), Хрватска (400), Србија (379) и Холандија (367).

Македонија е рангирана на 42 место со 92. фудбалери во странски лиги што е раст од 53 отсто во споредба со 2017 година, кога надвор од домашната лига настапуваа 60 фудбалери.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена