Поврзи се со нас

Гостивар

Бројот на активно заразени со корона во Гостивар падна под 100 – денес 7 нови случаи

Објавено

на

  Вкупната бројка на пациенти кои се водат како активно болни со коронавирус во регионот на Гостивар падна на 98. Изминатиот период има намалување и на новозаразени на дневно ниво, а секојдневно се бележат оздравени пациенти. Во денешниот извештај на Министерството за здравство, подрачјето на Гостивар е евидентирано со 7 нови случаи, и исто толку излекувани.

  Во продолжение целиот извештај на МЗ.

  Во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во:

  -Скопје 17
  -Куманово 13
  -Прилеп 11
  -Тетово 10
  -Струга 5
  -Велес 2
  -Битола 1
  -Охрид 3
  -Кавадарци 4
  -Гостивар 7
  -Гевгелија 7
  -Струмица 2
  -Крива Паланка 2
  -Кочани 3
  -Пробиштип 1
  -Македонски Брод 1
  -Берово 1
  -Виница 2
  -Делчево 2
  -Свети Николе 2
  -Ресен 2

  Починати се 2 лица во болнички услови, пациент од Охрид (54 г) и пациентка од Радовиш (51 г).

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 56 оздравени пациенит од:

  -Скопје 19
  -Куманово 7
  -Прилеп 5
  -Тетово 3
  -Струга 3
  -Битола 1
  -Охрид 1
  -Гостивар 7
  -Крива Паланка 1
  -Радовиш 1
  -Берово 3
  -Делчево 3
  -Свети Николе 2

  Досега во земјата се направени вкупно 165.892 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15791, бројката на оздравени пациенти е 13184, на починати е 648, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1959.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  D’Reamers
  Гостиварпред 4 часа

  „Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

  Македонијапред 5 часа

  Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

  Македонијапред 5 часа

  Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

  Технологијапред 6 часа

  Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

  Македонијапред 7 часа

  Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

  Македонијапред 9 часа

  Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 9 часа

  Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

  Македонијапред 10 часа

  До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

  Гостиварпред 10 часа

  Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

  Гостиварпред 11 часа

  Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

  Македонијапред 11 часа

  Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

  Гостиварпред 12 часа

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 13 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена