Поврзи се со нас

Вести

Numri i kovid rasteve në Maqedoni është zvogëluar për 8%

Објавено

на

Ulje prej 8,1% të numrit të të infektuarve të rinj nga Kovid-19 javën e kaluar në krahasim me atë paraprake, shënon Instituti për shëndet publik (ISHP) në raportin javor për gjendjen me korona virusin në vendin tonë.

Prej 8 deri 14 Nëntor nga Kovid-19 janë sëmurë 3.218 persona, që është për 286 më pak nga periusha mes 1 dhe 7 Nëntor.

Javën e kaluar janë testuar 21 346 persona, për 3,5 përqind më pak nga java paraprake. Përqindja e pozitivitetit lëviz nga 10,7 deri 20,4 përqind, kurse mesatarisht 14,8.

Më së shumti të infektuar ka në Shkup. Janë të regjistruar persona të sëmurë nga të gjitha grup moshat, kurse më të përfshitë janë personat mbi 60 vjet (4,6 përqind). Më së paku të sëmurë janë regjistruar tek grup mosha prej 0-9 vjet (3,2 përqind). Sipas gjinisë, 52,1 përqind nga të sëmurët janë femra, kurse 47,9 meshkuj.

Janë paraqitur 77 raste vdekjeje, më së shumti nga grup mosha mbi 60 vjet.

Aktiv në Kovid-19 janë 8 331 persona, janë hospitalizuar 534, prej të cilëve 343 janë në mbështetje oksigjeni dhe 21 në ventilim mekanik invaziv/joinvaziv.

Javën e kaluar janë evidentuar edhe 2 660 persona të shëruar.

ISHP ka regjistruar edhe 36 reinfektime, për 26,5 përqind më pak në lidhje me javën paraprake. Në përputhje me 14 Nëntor gjithësej janë të paraqitur 822 reinfektime, që është 0,39 përqind nga numri i përgjithshëm të të infektuarve të deri tanishëm që është 209 449 persona.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 32 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 3 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 4 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 5 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 22 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 1 ден

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Бројот на нови ковид случаи во Македонија се намалил за 8%

Објавено

на

Намалување од 8,1 отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава.

Од 8 до 14 ноември од Ковид-19 заболеле 3.218 лица, што е за 286 помалку од периодот меѓу 1 и 7 ноември.

Минатата недела се тестирани  21 346 лица, за 3,5 отсто помалку од претходната седмица. Процентот на позитивност се движи од 10,7 до 20,4 отсто, а просечно 14,8.

Најмногу новозаразени има во Скопје. Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, а најзастапени се лицата над 60 години (4,6 проценти). Најмалку заболени се регистрирани кај возрасната група од 0-9 години (3,2 проценти). Според полот, 52,1 отсто од заболените се жени, а 47,9 машки.

Пријавени се 77 смртни случаи, најмногу од возрасната група над 60 години.

Активни на Ковид-19 се 8 331 лице, хоспитализирани се 534, од кои 343 се на кислородна поддршка и 21 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Минатата недела се евидентирани и 2 660 оздравени лица.

ИЈЗ регистрирал и 36 реинфекции, за 26,5 отсто помалку во однос на претходната недела. Заклучно со 14 ноември вкупно се пријавени 822 реинфекции, што е 0,39 отсто од вкупниот број на досега заразени кој изнесува 209 449 лица

Популарно изминативе 100 дена