Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 09/03/2019 | 18:40

Брза какао торта, лапни-голтни

Нејзиното височество „торта“ може да биде подготвена на едноставен и лесен начин, а сепак да си го зачува престолот во светот на десертите. Ова е еден токму таков рецепт за торта, со минимално потребни состојки, брз и лесен, а вкусен до небото. Лапни-голтни какао торта!

состојки:

150 гр. брашно

2 јајца

50 гр. какао во прав

1 лажичка прашок за пециво

70 гр. шеќер

6 лажички кокосово масло

50 мл. млеко

половина лажичка екстракт од ванила

подготовка: Ставете ги во длабок сад брашното, шеќерот, какаото и прашокот за пециво. Откако добро ќе ги измешате додајте ги јајцата, млекото, кокосовото масло и ванилиниот екстракт. Убаво соединетата смеса ставете ја во калап за торта (ви треба помал со оглед на количината) и печете на 180 степени 20-25 минути.

За декорација може да употребите шеќер во прав или глазура од чоколада.

Напишете коментар

Close