Поврзи се со нас

Гостивар

Буџет на Маврово-Ростуше: Предвидени приходи од над 3,4 милиони евра и расходи од скоро 4 милиони евра

Објавено

на

Општина Маврово и Ростуше годинава во буџетот проектира повеќе расходи од приходи. Како што информираат од локалната самоуправа вкупните приходи во буџетот се проектирани во износ од 213.736.999 денари (над 3,4 милиони евра), додека вкупните расходи во износ од 245.526.999 денари (над 3,9 милиони евра). Општинарите наведуваат дека дефицитот кој изнесува 31.791.000 денари (над 500.000 евра) планирано е да се финансира со пренесување на вишокот на приходи остварен во претходните години.

Локалната власт во 2023-та година предвидува капитални инвестиции од над 1,1 милиони евра.

„И покрај предизвиците што претстојат, Буџетот и оваа година е проектиран во насока на реализација на повеќе капитални проекти кои ќе придонесат во подобрување на патната и комуналната инфраструктура во повеќе населени места како предуслов за раст и развој на општината.

Буџетот беше усвоен од Советот на Општината Маврово и Ростуше на 16-тата седница што се одржа кон крајот на декември.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена