Поврзи се со нас

Гостивар

Буџет на Маврово-Ростуше: Предвидени приходи од над 3,4 милиони евра и расходи од скоро 4 милиони евра

Објавено

на

Општина Маврово и Ростуше годинава во буџетот проектира повеќе расходи од приходи. Како што информираат од локалната самоуправа вкупните приходи во буџетот се проектирани во износ од 213.736.999 денари (над 3,4 милиони евра), додека вкупните расходи во износ од 245.526.999 денари (над 3,9 милиони евра). Општинарите наведуваат дека дефицитот кој изнесува 31.791.000 денари (над 500.000 евра) планирано е да се финансира со пренесување на вишокот на приходи остварен во претходните години.

Локалната власт во 2023-та година предвидува капитални инвестиции од над 1,1 милиони евра.

„И покрај предизвиците што претстојат, Буџетот и оваа година е проектиран во насока на реализација на повеќе капитални проекти кои ќе придонесат во подобрување на патната и комуналната инфраструктура во повеќе населени места како предуслов за раст и развој на општината.

Буџетот беше усвоен од Советот на Општината Маврово и Ростуше на 16-тата седница што се одржа кон крајот на декември.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена