Поврзи се со нас

Вести

Buxhet prej 1,8 miliardë denarë për punësimin e të rinjve, rasteve sociale socialë dhe personave që humbën vendin e punës në pandemi

Објавено

на

Qeveria në seancën e djeshme ka pranuar Planin Operativ për programet dhe masat aktive për punësimin dhe shërbimet e tregut të punës për vitin 2022.

“Plani Operativ për programet dhe masat aktive për punësim dhe shërbime në tregun e punës për vitin 2022 përcakton programet, masat dhe shërbimet për punësim që do të ofrojnë hapje të vendeve të reja të punës, mbështetje për krijimin e vendeve të punës dhe rritjen e punësueshmërisë së të papunëve, veçanërisht të të rinjve, të papunëve afatgjatë dhe përfituesve të së drejtës për ndihmë financiare nga mbrojtja sociale, si dhe mbështetje për të papunët të cilëve u është ndërprerë marrëdhënia e punës gjatë krizës së shkaktuar nga pandemia me KOVID-19, pra nga data 11.03.2020. ”, tha shërbimi për shtyp i qeverisë.

Plani operativ i punësimit pritet të përfshijë 14.685 persona, ndërsa për programet, masat dhe shërbimet për punësim janë paraparë mbi 1,8 miliardë denarë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 9 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 11 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 12 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 13 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 14 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 14 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 15 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 16 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 17 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 18 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 20 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 20 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Буџет од 1,8 милијарди денари за вработувања на млади, социјалци и лица кои изгубиле работа во пандемијата

Објавено

на

Владата на вчерашната седница го прифати Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2022 година.

„Со Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2022 година се утврдуваат програмите, мерките и услугите за вработување кои ќе обезбедат создавање нови работни места, поддршка за креирање нови работни места и зголемување на вработливоста на невработените лица, посебно на младите, долгорочно невработените и корисниците на право на парична помош од социјална заштита, како и поддршка на невработените лица на кои им престанал работниот однос во текот на кризата предизвикана поради пандемијата со КОВИД-19, односно од 11.03.2020 година.“, соопштија од владината прес служба.

Оперативниот план за вработување е предвидено да опфати 14.685 лица, а за програмите, мерките и услугите за вработување се предвидени повеќе од 1,8 милијарди денари.

Популарно изминативе 100 дена