Поврзи се со нас

Гостивар

Буџетот на Општина Гостивар за 2022-ра ќе тежи 1 милијарда 146 милиони денари

Објавено

на

  • Shqip

Буџетот на Општина Гостивар за 2022-ра година е проектиран на 1 милијарда 146 милиони денари. Изминатиот период, секторот задолжен за финансии и буџет го подготви најважниот документ за функционирањето на локалната самоуправа, кој во форма на предлог-буџет вчера попладне беше презентиран на јавна дебата.

„Во буџетот за 2022 година е претставен годишен план на приходи и расходи кои се вклучени во основниот буџет: самофинансирачки активности, грантови, донации и заеми, во вкупен износ од 1 милијарда 146 милиони денари. Планирањето за 2022 година во однос на минатата година има пораст од 1%. Даночните приходи во буџетот за следната година учествуваат со 21,9%, неданочните со 3,6%, потоа капиталните приходи со 2,1%, додека најголем дел отпаѓа на дотации со 63,1 %.“, рече на дебатата Албулена Рахмани од општинскиот Сектор за финансии и буџет.

Буџетот за 2022-ра ќе се најде пред Советот на Општина Гостивар на седница која е закажана за во петок. Се очекува да биде усвоен, со оглед дека локалната власт го има советничкото мнозинство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

АНКЕТА

По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

Резултати од анкетата

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 59 минути

Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

Вестипред 2 часа

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

Здравје и убавинапред 4 часа

Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

Вестипред 4 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

Македонијапред 18 часа

Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

Вестипред 21 час

Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

Гостиварпред 22 часа

10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

Гостиварпред 23 часа

Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

Гостиварпред 24 часа

Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

Македонијапред 1 ден

Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

Вестипред 1 ден

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

Македонијапред 2 недели

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Гостиварпред 1 недела

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 2 недели

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Гостиварпред 2 недели

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Гостиварпред 5 дена

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 1 недела

Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

Вестипред 1 недела

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 2 недели

Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

Занимливостипред 6 дена

НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

Гостиварпред 7 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 7 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 9 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 12 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена