Поврзи се со нас

Гостиарски

Бурхан Ахмети, ликовен уметник

Оставивме уште една година од животот зад нас, а пред нас се нови 365 дена. Поканивме неколку личности од Гостивар да ни кажат по што ќе ја паметат и каква им била 2021-ва и што очекуваат и посакуваат во Новата Година?

Објавено

на

2021-ва беше една од најтешките години за целиот свет, бидејќи коронавирусот ги „нападна“ сите земји една по друга, вклучително и нас. Иако бевме активни со изложби и други културни активности, законската обврска за ограничување на различни културни активности имаше негативно влијание врз многумина. Многуте процедури и контроли при патување во странство придонесоа да се намали волјата и желбата за креирање и за активности. Сепак, за мене беше многу напорна со активности и изложби, особено оние надвор од државата. Меѓу најважни мои активности во 2021 година беа:

 1. Учесник на меѓународната изложба на проектот „Ангели на светот“ која се одржа во музејот „Тсеихауз“ во Астраханскиот Кремлин, Русија.

 2. Учесник на изложбата „УМЕТНИЦИ ЗА ЖЕНИ“ во организација на Тирана Арт, која беше организирана во Уметничката галерија во Саранда, Албанија.

 3. Учесник на Ликовната колонија „Мурал фест“ во Феризај, Косово.

 4. Учесник на јубилејната колонија на 20-годишнината на Меѓународната ликовна колонија во Раховец, Косово.

 5. Учесник на меѓународната ликовна колонија „Ѓелош Ѓокај“ во Туз, Црна Гора.

 6. Организатор на 6-ти Меѓународен Ликовен Симпозиум во Струга, каде што учествуваа околу 40 уметници од 17 земји.

 7. Учесник и организатор на меѓународната ликовна изложба одржана во Куршумли Хан во Скопје, како дел од класичниот концерт.

 8. Учесник на меѓународната планинска колонија во Киев, Украина.

 9. Самостојна изложба „Утопија“ 12-та по ред која се одржа во артотека на Националната библиотека во Букурешт, Романија.

 10. Учесник на меѓународната ликовна изложба DUBAI ART EXPO каде учествуваа над 400 уметници од 100 земји во светот, која изложба се одржа најпрвин во просториите на комплексот „Мејдан“, а потоа следните денови во уметничката галерија Акаас во Ал Фахиди, Дубаи.

 11. Учесник на меѓународната ликовна изложба која се одржа во Уметничката галерија во Куманово каде ми беше доделена наградата „Реџаи Хисени-Џаи“ за најдобра графика.

 12. Учесник на меѓународната изложба на графика која се одржа во Галеријата „Вилсон Килица“ во Фиер, Албанија.

 13. Дел од организационен тим намеѓународниот драмски фестивал “Отхело” во Гостивар.

 14. Коавтор на учебникот “Ликовна уметност 12″во Република Косовокаде како коавтор со колегата Наим Сахиу во соработка со издавачката куќа „Албас“.

 15. Учесник и претставник на Република Северна Македонија во еден голем меѓународен ликовен проект за размена на графики во соработка со Кинескиот Музеј на Графика и организаторите на 24-ти Зимски олимписки игри во Пекинг, кадешто се поканети околу 44 графичари од 40 светски земји. Со една нова графика со тематика на олимписките игри јас ќе ја претставувам Република Северна Македонија. Многу изложби ќе се организираат додека ќе траат зимските олимписки игри.

Од Новата Година 2022 посакувам да ни даде сила за да се соочиме со предизвиците на животот, да имаме храброст за да ги прилагодиме едрата за секоја ситуација и да ја земеме во наша корист. Да имаме убава година пред нас! Среќна Нова 2022 година!!!

Бурхан Ахмети, ликовен уметник.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivarase

Burhan Ahmeti, artist

Оставивме уште една година од животот зад нас, а пред нас се нови 365 дена. Поканивме неколку личности од Гостивар да ни кажат по што ќе ја паметат и каква им била 2021-ва и што очекуваат и посакуваат во Новата Година?

Објавено

на

2021-shi ishte një nga vitet më të vështira për të gjithë botën, sepse koronavirusi “sulmoi” të gjitha vendet njëri pas tjetrit, përfshirë edhe neve. Edhe pse ishim aktivë me ekspozita dhe aktivitete të tjera kulturore, detyrimi ligjor për të kufizuar aktivitete të ndryshme kulturore ndikoi negativisht për shumicën. Procedurat dhe kontrollet e shumta gjatë udhëtimit jashtë vendit kanë ndikuar në uljen e vullnetit dhe dëshirës për të krijuar dhe aktivitete. Megjithatë, për mua ishte shumë e vështirë me aktivitete dhe ekspozita, veçanërisht ato jashtë vendit. Ndër aktivitetet e mia më të rëndësishme në vitin 2021 ishin:

1.  Pjesëmarrës në ekspozitën ndërkombëtare të projektit “Engjëjt e Botës” mbajtur në Muzeun “Tseihaus” në Kremlinin e Astrakhan, Rusi.

 1. Pjesëmarrës në ekspozitën “ARTISTË PËR GRATË” organizuar nga Tirana Art, e cila u organizua në Galerinë e Arteve në Sarandë, Shqipëri.

 2. Pjesëmarrës në Koloninë Artistike “Mural Fest” në Ferizaj, Kosovë.

 3. Pjesëmarrës në koloninë jubilare të 20 vjetorit të Kolonisë Ndërkombëtare të Artit në Rahovec të Kosovës.

 4. Pjesëmarrës në koloninë ndërkombëtare të artit “Zelosh Gjokaj” në Tuz të Malit të Zi.

 5. Organizator i Simpoziumit të 6-të Ndërkombëtar të Artit në Strugë, ku morën pjesë rreth 40 artistë nga 17 vende.

 6. Pjesëmarrës dhe organizator i ekspozitës ndërkombëtare të artit të mbajtur në Kurshumli Han të Shkupit, në kuadër të koncertit klasik.

 7. Pjesëmarrës në Koloninë Ndërkombëtare Malore në Kiev, Ukrainë.

 8. Ekspozita solo “Utopia” e 12-ta me radhë mbahet në arkivin e Bibliotekës Kombëtare në Bukuresht, Rumani.

 9. Pjesëmarrës në ekspozitën ndërkombëtare të artit DUBAI ART EXPO, ku morën pjesë mbi 400 artistë nga 100 vende të botës, ekspozitë e cila u mbajt fillimisht në ambientet e kompleksit Maidan, e më pas në ditët në vijim në Galerinë e Arteve Akaas në Al. Fahidi, Dubai.

 10. Pjesëmarrës në ekspozitën ndërkombëtare të artit të mbajtur në Galerinë e Arteve në Kumanovë ku jam shpërblyer me çmimin “Rexhai Hyseni-Xai” për grafikë më të mirë.

 11. Pjesëmarrës në ekspozitën ndërkombëtare grafike të mbajtur në Galerinë “Vilson Kilica” në Fier, Shqipëri.

 12. Pjesë e ekipit organizativ të festivalit ndërkombëtar të teatrit “Othello” në Gostivar.

 13. Bashkëautor i tekstit shkollor “Artet e bukura 12” në Republikën e Kosovës si bashkautor me kolegun Naim Sahiu në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Albas”.

 14. Pjesëmarrës dhe përfaqësues i Republikës së Maqedonisë Veriore në një projekt të madh ndërkombëtar artistik për shkëmbime grafike në bashkëpunim me Muzeun Kinez të Grafikës dhe organizatorët e Lojërave të 24-ta Olimpike Dimërore në Pekin, ku janë të ftuar rreth 44 grafistë nga 40 vende. Me një grafikë të re me temën e Lojërave Olimpike do të përfaqësoj Republikën e Maqedonisë së Veriut. Gjatë Lojërave Olimpike Dimërore do të organizohen shumë ekspozita.

Nga Viti i Ri 2022, uroj të na japë forcën për t’u përballur me sfidat e jetës, të kemi guximin t’i përshtatim velat në çdo situatë dhe ta çojmë atë në avantazhin tonë. Paçi një vit të mbarë përpara nesh! Gëzuar Vitin e Ri 2022!!!

Burhan Ahmeti, artist.

 

Популарно изминативе 100 дена