Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Фудбал

Елиф Елмас е нов играч на Наполи, ќе заработи 7,5 милиони евра

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, стави потпис на договорот со калчолигашот Наполи. Елмас потпиша пет годишен договор со славниот клуб од Неапол, за плата од 1,5 милиони евра по сезона. Со тоа стана најскап македонски играч за кој е платено обештетување. ...

Прочитај повеќе »

И најсилните знаат да пуштат солза – Михајловиќ пред новинарите соопшти дека боледува од леукемија

Легендата на светскиот фудбал, Синиша Михајловиќ, во негов стил, без влакна на јазикот закажа прес конференција за италјанските медуми, на кои им соопшти дека боледува од леукемија. „Ве повикав лично од мене да слушнете дека имам леукемија, да не шпекулирате ...

Прочитај повеќе »

Извлечени двојките за квалификациите од: Лига на Шампиони и Лига Европа

Денеска во седиштето на УЕФА, во Нион, беа извлечени двојките за квалификаиите од Лигата на Шампионите за сезоната 2019/2020. Првите натпревари од квалификациите за ЛШ се закажани за 9-ти и 10-ти јули, додека реваншите на 16. и 17. јули. Номе ...

Прочитај повеќе »

Во сообраќајка загина фудбалерот Хозе Антонио Рејес

Шпанскиот репрезентативец и поранешниот фудбалер на Арсенал, Севиља, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, Хозе Антонио Рејес,  рано утрово загина во сообраќајна несреќа во Утрера, пренесуваат шпанските медиуми. Рејес последно настапуваше за фудбалскиот клуб Екстрамадура, загина на 35 години.  

Прочитај повеќе »

Почина легендата на југословенскиот фудбал Драгослав Шекуларац

Еден од најголемите југословенски фудбалери на сите времиња Драгослав Шекуларац, почина денеска во Белград на 81 година. Популарниот „Шеки“ е роден во Штип, 1937 година. Важеше за еден од најдобрите дриблери на овие простори и во Европа, низ кариерата има ...

Прочитај повеќе »

Познати двојките во нокаут фазата од Лига на шампиони и Лига Европа

Денеска во седиштето на УЕФА во Нион беше извршено извлекувањето за осминафиналните натпревари во Лигата на шампионите, ждрепката приреди исклучително интересни дуели:  Ливерпул-Баерн МинхенШалке-Манчестер СитиАтлетико Мадрид-ЈувентусМанчестер Јунајтед-ПСЖТотенхем-Борусија ДортмундЛион-БарселонаРома-ПортоАјакс-Реал Мадрид Првите натпревари се закажани за 12/13 февруари. Исто познати се и паровите ...

Прочитај повеќе »

Војна и Мир во Буенос Аирес – Одложен натпреварот на векот Ривер-Бока

Натпреварот на векот е повторно одложен. Пред 14 дена првиот дуел во Копа Либертадорес на Бомбониера беше одложен поради дожд, вчерашниот дуел го одложија навивачите. Поради напададот на навивачите на Ривер, врз автобусот со кој се пренесуваа играчите на Бока ...

Прочитај повеќе »

Играат по првпат „Ривер Плата-Бока Јуниорс“ во финалето на Копа Либертадорес

Долгоочекуваното финалето на Копа Либертадорес е пред самата завршница. Најпопуларните аргентински клубови Бока Јуниорс и Ривер Плата прв пат во историјата се среќаваат во финалето на ова најелитно клубско натпревараување во Јужна Америка. Правилата налагаат финалето да се игра два ...

Прочитај повеќе »

Почина фудбалската легенда Благој Истатов

Денеска на 71 годишна возраст почина легендата на македонскиот фудбал Благој Истатов. Истатов, фудбалската кариера ја започна во Беласица, има настапувано и за Победа, но најславните свои фудбалски денови ги имаше во дресот на белградски Партизан преку кој стигна и ...

Прочитај повеќе »

Најдобар фудбалер на светот за 2018 е Лука Модриќ

Капитенот на хрватската репрезентација и играчот на Реал Мадрид, Лука Мордиќ е „The Best“ најдобар фудбалер за 2018 година, според изборот на ФИФА. Модриќ ја однесе престижната награда во конкуренција со Кристијано Роналдо и Мохамед Салах. За Модриќ ова е ...

Прочитај повеќе »