Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

„Чист Хероин“ од Дејан Крстески промовирана пред гостиварската публика

Збирката раскази „Чист Хероин“ од Дејан Крстески, после скопската, доживеа промоција и во Гостивар. Книгата вчеравечер беше промовирана пред љубителите на пишаниот збор во галеријата Култ. Публиката имаше можност да слушне неколку од четириесетината раскази содржани во ова дело, кои ...

Прочитај повеќе »

Во петок промоција на „Чист Хероин“ од гостиварецот Дејан Крстески

На 21 септември (петок), во галеријата „Култ“ во Гостивар, ќе се одржи промоција на збирката раскази „Чист Хероин“ од гостиварецот Дејан Крстески, во издание на ПНВ Публикации. Во „Чист Хероин“ се поместени 40-тина раскази, во кои се мешаат безброј општочовечки ...

Прочитај повеќе »

Проекции на неколку филмови во гостиварскиот Центар за култура

Гостивар е еден од градовите во земјава, каде се одржува Неделата на македонски филмови, со  проекции на неколку филмски остварувања. Филмовите ќе се прикажуваат во Центарот за култура АСНОМ. Утревечер (19 септември) со почеток во 19 часот ќе биде прикажан ...

Прочитај повеќе »

„Стихувалки“ ги развесели најмалите гостиварци

Поетскиот карван на Фестивалот за детска поезија „Стихувалки 2018“ го посети Гостивар. Најмладата читателска публика имаше можност да ужива во интересна и весела промоција на збирка творби со детски песни создадени од педесетина домашни автори. Меѓу застапените поети во книгата, ...

Прочитај повеќе »

Клубот на млади поети во Гостивар ги отвора вратите за нови членови

Младите гостиварци кои го сакаат пишаниот збор, добиваат шанса да станат дел од Клубот на млади поети. Клубот ги отвори вратите за нови членови, а поканата важи за младите од 15 до 30 годишна возраст, кои пишуваат поезија и имаат ...

Прочитај повеќе »

Промоција на збирката детски песни „Стихувалки“ во Гостивар

Поетскиот карван „Стихувалки 2018“ во сабота (15 септември) ќе го посети Гостивар. Промоцијата на збирката творби со детски песни од 49 автори од различни градови во Македонија, избрани по пат на конкурс, ќе се одржи во малата сала на Центарот ...

Прочитај повеќе »

Кои настани ќе ги финансира Министерството за култура преку „Нов културен бран“ во Гостивар?

Деновиве беа објавени резултатите од конкурсот за манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, кој беше распишан во јуни годинава. Финансиска поддршка за реализација на проекти и настани од областа на културата во Гостивар, добија десетина здруженија и уметници ...

Прочитај повеќе »

Пијанистот Гелебешев приреди „Шопенова вечер“ за паметење во Гостивар

Македонскиот пијанист Глигор Гелебешев вчеравечер одржа концерт пред гостиварската публика, во големата сала на Центарот за култура „АСНОМ“. Љубителите на класичната музика уживаа во звуците на пијаното со шеесетминутна програма, целосно посветена на славниот композитор Фредерик Шопен. Гелебешев изведе валцери, ...

Прочитај повеќе »

Утре во Гостивар концертно уживање – „Шопенова вечер“

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар утревечер (5 септември), ќе се одржи концерт на пијанистот Глигор Гелебешев. На програмата се валцери, мазурки, ноктурно, балади и полонеза од музичкиот великан Фредерик Шопен. Концертот, наречен „Шопенова вечер“ е закажан со почеток ...

Прочитај повеќе »

ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ со успешна турнеја во Бугарија

Гостиварското културно-уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ успешно ја заврши еднонеделната турнеја во Бугарија, кадешто членовите ги претставија македонската традиција и фолклор. Друштвото имаше настапи во повеќе мест,а, како Монтана, Берковица, Брзија, а централниот концерт го одржа во местото Медковец, кадешто тамошниот ...

Прочитај повеќе »