Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

„Чист хероин“, трета книга на гостиварецот Дејан Крстески

„Чист хероин“ е насловот на најновото книжевно дело на гостиварецот Дејан Крстески, кое неодамна излезе од печат, во издание на „ПНВ Публикации“. Со авторот поразговаравме за новата книга, пишувањето и создавањето на ликовите, плановите за во иднина… –Новата збирка раскази ...

Прочитај повеќе »

Делото на гостиварката Афродита Џафери е книга на месецот на „Македоника“

Збирката поезија „Океан од соништа“ од гостиварката Афродита Џафери е избрана за книга на месецот од Фондацијата Македоника. Со ова, книгата на младата авторка станува дел од мултикултурната дигитална библиотека на Фондацијата, а ќе биде објавена на албански и на ...

Прочитај повеќе »

Голем интерес за поетскиот фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Вкупно 98 поети испратија свои творби на конкурсот за петтото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар. Организаторите информираат дека пријавени се  автори од Македонија како и од Србија, Хрватска и Бугарија. „Особено сме задоволни и не ...

Прочитај повеќе »

Основка од Гостивар второнаградена на републичкиот литературен фестивал „Ракатки“

Петоодделенката Сашка Билбиловска, ученичка во ОУ “Мустафа Кемал Ататурк” во Гостивар освои второ место на Републичкиот литературен фестивал за деца “РАКАТКИ”-2018. Сашка го освои 2-рото место на оваа традиционална литературна детска манифестација со творбата “Македонија”, под менторство на наставничката Катерина ...

Прочитај повеќе »

Литературно читање и доделување на награди во економското училиште во Гостивар

Со цел да се поттикнат младите на креативност, да го негуваат пишаниот збор, како и натпреварувачкиот дух, средното економско училиште во Гостивар организираше Литературен конкурс за поезија и проза. Учениците од гостиварските училишта твореа на интересна и актуелна тема: „Влијанието ...

Прочитај повеќе »

Гостиварскиот Совет на млади распиша конкурс за краток филм

Можност за младите љубители на филмската уметност и креативци да творат и да се докажат. Советот на млади на општина Гостивар отвори конкурс за избор на најдобар краток филм. Право на учество имаат сите лица, граѓани на Република Македонија на ...

Прочитај повеќе »

Петто издание на поетскиот фестивал „Литературни искри“ во Гостивар – Конкурсот е објавен

Започнаа подготовките за петтото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар, кој се организира во чест на 24-ти Мај, Денот на Словенските просветители Св.Кирил и Методиј. Денес е објавен конкурсот за учество кој ги прецизира правилата за пријавување. ...

Прочитај повеќе »

Велигденски концерт на „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар по 25-ти пат

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар уште еднаш докажа дека е достоен чувар на македонското фолклорно творештво и играорната традиција. Салата во Центарот за култура „АСНОМ“ за денешниот Велигденски концерт беше преполна, а публиката уживаше во шеесетминутната ...

Прочитај повеќе »

На Велики четврток традиционален концерт на „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Годинешната концертна сезона, градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар ја започнува утре, на Велики четврток со традиционален концерт во чест на големиот христијански празник Велигден. Ова ќе биде 25 пат по ред како друштвото одржува концерт на ...

Прочитај повеќе »

Литературен конкурс за основците од гостиварските училишта

Основците од вишите одделенија од училиштата на подрачјето на општина Гостивар добиваат можност да го покажат својот талент во пишување и креативна мисла. Средното економско училиште распиша конкурс за литературни творби, поезија и проза, на тема „Влијанието на социјалните мрежи ...

Прочитај повеќе »