Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

Хуманитарен фолклорен концерт во Гостивар

  Во четврток (8 јуни) во гостиварскиот Центар за култура АСНОМ ќе се одржи првото издание на манифестацијата „Полог пее“. Организатор на настанот е Здружението за култура „Анисија“, а во програмата учествуваат гостиварското културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ и нивните ...

Прочитај повеќе »

Објавен конкурсот за најдобра поетска книга – за победникот 150.000 денари

  Управниот одбор и Дирекцијата на Струшките вечери на поезијата го распишаа конкурсот за  доделување на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга меѓу два фестивала. Право на учество имаат автори кои објавиле свои стихозбирки на македонски јазик во периодот ...

Прочитај повеќе »

Одлична премиера на „Чорбаџи Теодос“ во преполна сала

  Гостиварските актерски надежи ја освоија публиката синоќа во премиерната изведба на комедијата „Чорбаџи Теодос“. Салата во Центарот за култура „АСНОМ“ беше исполнета до последното столче, а публиката не штедеше на аплауз во знак на поддршка на екипата на Драмското ...

Прочитај повеќе »

Најмладите актери на Гостивар во „Чорбаџи Теодос“ – премиера утревечер

  По долго време, во Гостивар повторно се поставува на сцената македонска битова драма. Драмското студио „Дунек“  вредно и посветено ја подготвуваше комедијата „Чорбаџи Теодос“ од Васил Иљоски и премиерно ќе ја изведе во утре, четврток(25-ти мај). Режијата е на ...

Прочитај повеќе »

Завршна претстава на балетската школа во Гостивар

  Малите балерини од балетското студио, кое функционира во склоп на Центарот за култура АСНОМ од Гостивар, блеснаа на сцената во завршната претстава. Балетското студио пред публиката од родители, роднини, другарчиња и други гости ја изведе „Снежана и седумте џуџиња“. ...

Прочитај повеќе »

ЛИТЕРАТУРНИ ИСКРИ 2017: Гран При за гостиварката Кристина Мерклер

Со свеченост на која беа прогласени наградените поети се заокружи четвртото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар. Гран При наградата годинава заврши во рацете на Кристина Мерклер, 35 годишна поетеса родум од Гостивар, која живее и работи ...

Прочитај повеќе »

Во Гостивар утре ќе искри поезија

  На неполн ден пред почетокот на четвриот по ред Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар, пренесуваме како течат подготовките за манифестацијата и  што се` ќе може да види публиката утре на самиот фестивалски ден. Наш соговорник е Слаѓана ...

Прочитај повеќе »

Литературни искри 2017: Испечатена заедничката поетска збирка

  Во пресрет на главната манифестација од Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ што ќе се одржи во сабота во Гостивар, од печат излезе заедничката збирка со песни од најдобро бодуваните автори на конкурсот. „НУЦК „АСНОМ“ – Гостивар со гордост и ...

Прочитај повеќе »

Домашниот игран филм „Ах, љубов моја“ во Гостивар

  Во гостиварскиот Центар за култура АСНОМ, во сабота и недела навечер ќе се прикажува македонскиот игран филм „Ах, љубов моја“ во режија на Коле Ангеловски. Филмофилите од Гостивар, конечно ќе може да изгледаат нов филм од домашната продукција на ...

Прочитај повеќе »

Изложба и комедија на кавадарчани во Гостивар

Дела од ликовната колонија „Михајлово 2016“ на Домот на културата од Кавадарци, синоќа беа изложени пред гостиварци. Љубителите на уметноста имаа можност да видат дваесетина слики создадени од уметници учесници на колонијата од повеќе земји: Македонија, Србија, Бугарија, Грција, Албанија, Словенија ...

Прочитај повеќе »