Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

Музика без граници: Во Гостивар ќе настапат Баклава и Бла Бла Бла

Во четврток (30 ноември) во Гостивар ќе се одржи заеднички концерт на групите Баклава и Бла Бла Бла, насловен како „Музика без граници“. Настанот е во рамки на манифестацијата „Нов културен бран“, поддржан од Министерството за култура на Македонија. „Се ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Реџепи со своја изложба во Скопје

Во Националната галерија Чифте Амам во Скопје поставена е изложба на скулпторот Џезаир Реџепи од Гостивар. Пред љубителите на уметноста, гостиварецот се претставува со десет скулптури изработени од дрво, метал, полиестер, полимер како и со еден видео арт. За делата ...

Прочитај повеќе »

Премиера: Актерите блеснаа, публиката воодушевена

  Гостивар синоќа живееше во знакот на театарската уметност. Драмското студио „Дунек“ уште еднаш покажа дека е движечка сила на културното оживување на градот. Премиерата на „Фантомот од училишната табла“ во Центарот за култура помина успешно, со одлична изведба од ...

Прочитај повеќе »

„Фантомот од училишната табла“ – нова премиера на гостиварскиот театар Дунек

Театар „Дунек“ од Гостивар излегува со нова претстава пред домашната публика. Се работи за драмата  со наслов „Фантомот од училишната табла“ во која глуми млада, но веќе искусна актерска екипа. Премиерата е закажана за утревечер (четврток) на сцената на Центарот ...

Прочитај повеќе »

Во тек е конкурс за есеј по повод Денот на ослободувањето на Гостивар

  Основците и средношколците од гостиварските училишта кои имаат желба и талент за пишување, може да учествуваат на конкурсот распишан по повод 18-ти Ноември, Денот на ослободувањето на градот. Традиционално Општинскиот одбор на сојузот на борци, како организатор на одбележувањето ...

Прочитај повеќе »

Костанца од Гостивар со награда на Детски Рацинови средби

Средношколката Костанца Билбиловска ја доби втората награда на литературниот конкурс за Детски Рацинови средби во Велес, манифестација која годинава се одржува по јубилеен 50-ти пат. Младата гостиварка е наградена за нејзината творба „Мојот град-моја инспирација“ , посветена на Гостивар, а ...

Прочитај повеќе »

Гостиварката Гордана Страшевска издаде книга посветена на Бигорскиот манастир

  „Светителските култови и народната традиција поврзани со манастирот Свети Јован Бигорски“ е насловот на книгата од професорката по македонски јазик од Гостивар, Гордана Страшевска, која неодамна излезе од печат. Со оглед на тоа што манастирот денес го одбележува својот ...

Прочитај повеќе »

Концерт во Гостивар за Денот на независноста

Државниот празник, 8-ми Септември во Гостивар ќе биде прославен со концерт на класична музика. Настанот, на големо задоволство на љубителите на класичните звуци,  го организира Центарот за култура АСНОМ. Пред гостиварската публика ќе настапи клавирското трио: Елена Дојчинова на флејта, ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Ѓорѓи Нешкоски во нова домашна ТВ серија

  Актерот и режисер Ѓорѓи Нешкоски глуми еден од ликовите во новата серија од македонска продукција  „Инсајдер“, чие снимање започна деновиве. Се работи за социјално ангажирана ТВ серија во која се раскажуваат приказни од секојдневието на една новинска редакција. Преку ...

Прочитај повеќе »

Во Галичник утре започнува традиционалната ликовна колонија

  Галичник ќе биде домаќин на уметници од странски земји и од Македонија во рамки на традиционалната ликовна колонија, која годинава се одржува по 28-ми пат. Во неповторливата природа на галичкиот крај една недела ќе творат: Светлана Волиќ од Србија, ...

Прочитај повеќе »