Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Магазин

Денес е Светски ден на бакнежот – Во животот поминуваме 15 дена во бакнување

Шести јули е датумот кој е зацртан како Светски ден на бакнежот. Не е некој официјален празник, но поради тоа што се однесува на нешто убаво, кое симболизира љубов, топлина и блискост, вреди да му се посвети внимание. Ние тоа ...

Прочитај повеќе »

Појадокот е најважен доколку сакате да изгубите телесна тежина

Научниците од Израел проучувале 11 жени и 18 мажи со дијагностициран дијабетес тип 2 и дебелина. Пациентите кои земале инсулин биле на возраст од околу 69 години. Првата група земала обилен доручек, не многу богат ручек и многу малку храна ...

Прочитај повеќе »

Двaесет правила кои ќе ви обезбедат цврста љубовна врска

За многумина љубовта е многу комплицирана. Врските во денешно време стануваат сè потешки да се одржат. Партнерите стануваат посебични, поегоцентрични или љубоморни и нетрпеливи, па полесно ја вртат главата и заминуваат. За да одржите една нормална, здрава и силна врска, ...

Прочитај повеќе »

Природни лекови за заштита од комарци

Комарците можат да пренесат многу заразни болести, но за човекот изгледа чешањето после каснувањето од овој инсект е најголем проблем. Ви претставуваме природни начини кои помагаат после каснувањето, местото помалку да чеша. Повеќето од овие препарати се наоѓаат во нашите ...

Прочитај повеќе »

Како македонскиот опиум владееше со светот и зошто престанало производството?

За тоа колкава заработка и носел на Македонија, можеби најдобро зборува она што денес се наоѓа на македонскиот национален грб. Владан Јовановиќ, „Македонски опиум: за финансиските и политичките размери на феноменот (1918-1941)“, Годишњак за социјална историја, XVI/3, Белград 2009, страна ...

Прочитај повеќе »

Златна чорба која ќе ве окрепи од глава до петици

Супите треба да бидат на нашето мени секојдневно, поради тоа што спаѓаат во лесна храна, а изобилуваат со витамини и даваат енергија на цел организам. Без оглед дали повеќе сакате посна или чорба со месо, потрудете се да ги конзумирате ...

Прочитај повеќе »

Опасните хемикалии се насекаде околу нас – Обични работи кои прават хаос во организмот

Научните истражувања докажуваат дека луѓето секојдневно се изложени на најразлични хемикалии кои штетно делуваат врз организмот. Опасноста не е наивна, ако се има во предвид дека токсични материи содржат работи кои редовно се конзумираат или употребуваат. Ризикот од хемикалии кои ...

Прочитај повеќе »

Благи кифли со пиво и ореви

Се меси мазно тесто од: 6 филџани пиво 5 филџани масло 1 печиво и брашно по потреба Откако убаво ќе биде измесено тестото, се одделуваат мали топчиња и се расукуваат во корички со дебелина од 1 см. Се оставаат да ...

Прочитај повеќе »

Дали сапунот пренесува бактерии и дали течниот е подобар?

“Најстрогата” студија која воопшто се занимавала со ова прашање е објавена во дамнешната 1965 година Во неа, научниците спровеле низа од експерменти во кои намерно ги заразиле своите раце со 5 милиони бактерии. И сите тие сериозни бактерии како што ...

Прочитај повеќе »

Декоративни палачинки со пилешка салата

Пилешката салата е многу вкусна и затоа е одличен избор за сите семејни прослави. Наместо класична салата послужена во чинии, може да ја послужите со палачинки. На овој начин ќе добиете декоративен солен десерт кој ќе ја збогати и разубави ...

Прочитај повеќе »