Спорт

ФК Гостивар подготвен – Овие играчи ќе ги бранат боите на клубот

На само еден ден пред почетокот на фудбалското првенство во Втората македонска лига – Запад, екипата на ФК Гостивар го комплетира играчкиот кадар и мирно го очекува почетокот на првенството. На тренерот Менсур Јакупи во есенскиот дел од сезоната 2018/2019 ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар ги запали моторите

Тренерот Марјан Србиновски денеска ја изврши првата прозивка на КК Гостивар. „Бело-сините“ и официјално ги започнаа подготовките за новата прволигашка сезона. Подготовките за престојната сезона ќе ги одработат во Гостивар, веќе се и закажани неколку пријателски натпревари. – Имавме неколку ...

Прочитај повеќе »

МКФ на клубовите им даде рок до први септември да ја платат котизацијата

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) им даде дополнителен рок до први септември на клубовите да ги подмират средствата за котизација од 615.000 денари, доколку сакаат да се натпреваруваат во Првата лига. Оваа одлука вчера ја донесе Комисијата за итност при МКФ, ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар ги отвара вратите за сите кои сакаат да тренираат кошарка

Младинската школа на КК Гостивар, денска го објави повикот за прием на нови членови во нивната школа. Сите заинтересирани кои сакаат да тренираат кошарка од 15 до 19 август може да се информираат и пријават во спортската сала Младост од ...

Прочитај повеќе »

После Буенос Аирес, Рим, Белград, Истанбул и Гостивар добива градско фудбалско дерби

Фудбалската сезона 2018/2о19 започнува на 18 август. Оваа сезона Гостивар ќе има двајца претставници во Втората Македонска фудбалска лига – Запад. Фудбалската федерација на Македонија го објави распоредот на натпреварите од сите лиги. Ждрепката сакаше дуелот помеѓу ФК Гостивар и ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар го враќа сјајот на својата школа

Кошаркарскиот клуб Гостивар полека, но со сигурност ги остварува дадените ветувања од минатата сезона. Дека се решени својата иднина да ја темелат врз играчи од својот погон, говорат и најновите промени. Последна новина кај гостиварци е тоа што клубот целосно ...

Прочитај повеќе »

Димчевски и Сегариќ не менуваат дрес – И следната сезона во КК Гостивар

Се комплетира полека тимот на гостиварци кои имаше одлични успеси минатата сезона. Ивица Димчевски и Јурај Сегариќ и оваа сезона ќе ги гледаме во бело-синиот дрес. Димчевски имаше одличен настап минатата сезона, која гостиварци ја завршија на петто место, неговото ...

Прочитај повеќе »

„Гостиварските деца“ за атомски КК Гостивар

Раководството на КК Гостивар полека, но сигурно го комплетира тимот кој ќе се натпреварува во сезоната 2018/2019. После тренерот Марјан Србиновски, искусниот Тасовски и младинскиот репрезентативец Зеќири, денес управата на гостиварци направи чекор, на што се еднакво горди и во ...

Прочитај повеќе »

Тасовски и Зеќири и во новата сезона ќе го носат дресот на КК Гостивар.

Димче Тасовски и Јетмир Зеќири остануваат во КК Гостивар. И двајцата кошаркари денеска потпишаа договори со клубот, кој почна да го гради ростерот за наредна сезона. Искуството на Тасовски изминатата сезона беше од големо значење за гостиварската екипа, се наметна ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар и Србиновски заедно кон нови успеси – Марче ќе ги води „бело-сините“ и во новата сезона

После неколку месечна пауза, КК Гостивар полека се подготвува за престојната сезона. Клубот денес официјално ja продолжи соработката со досегашниот тренер Марјан Србиновски. – Започнуваме од кормилото на екипата како најважна позиција. Во Марче имаме голема доверба и со големо ...

Прочитај повеќе »