Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Спорт

ФК Гостивар испадна од Куп натпреварувањето, Шкендија славеше 1:4

Фудбалерите на ФК Гостивар загубија од Шкендија со резултат (1:4), во вчерашниот натпревар од 1/16 финалето од Купот на Македонија, кој се одигра на Градскиот стадион во Гостивар. Актуелниот шампион со голот на Фелипе, првенец за бившиот вардарец го отвори ...

Прочитај повеќе »

ГОСТИВАР! Згрми во „Младост“ на првиот тренинг на КК Гостивар (фото)

Точно во 17 часот и 30 минути, тренерот на КК Гостивар Марјан Србиноски денеска ја изврши првата прозивка во спортската сала Младост. „Бело-сините“ и официјално ги започнаа подготовките за претстојната прволигашка сезона 2019/2020. Подготовките ќе ги одработат во Гостивар, каде ...

Прочитај повеќе »

ФК Гостивар против Шкендија во 1/16 финалето од Купот на Македонија

Денеска беа извлечени двојките за 1/16 финалето во Купот на Македонија. Финалистите од последното финале, Академија Пандев и Македонија ЃП ќе одмараат на стартот. Екипиата на ФК Гостивар ќе се сретне со тетовска Шкендија. Вардар му гостува на тимот на ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Висар Муслиу потпиша за унгарски МОЛ Фехервар

Македонскиот репрезентативец Висар Муслиу е нов член на унгарскиот фудбалски клуб МОЛ Фехервар. Дваесет и четири годишниот гостиварец ги договори сите детали со унгарскиот вицепрвак и во текот на вчерашниот ден беше промовиран како екстра засилување за клубот од Секешфехервар. ...

Прочитај повеќе »

Ивана Пројковска главен судија на денешното финале на европското фудбалско првенство

Најдобрата македонска судијка, Ивана Пројковска е главен судија на финалето меѓу Франција и Германија од Европското првенство за девојки до 19 години, кое се игра денес во Шкотска. Таа во фазите од групи ја делеше правдата на натпреварите помеѓу Англија ...

Прочитај повеќе »

Кошаркарките ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2021

Македонските кошаркарска репрезентација ги доби противниците за завршните квалификации за ЕП 2021. Ждрепката не беше најповолна за нашите кошаркари. Селекциите на Италија, Естонија и на Русија се на патот на нашите сениори кон пласман на уште еден континентален собир. Денеска во ...

Прочитај повеќе »

Кошаркарската репрезентација во 12 часот ќе ги добие противниците за пласман на ЕП 2021

Денеска од 12 часот во Минхен, Германија ќе се одржи ждрепката за Европското првенство во кошарка 2021. Кошаркарската репрезентација на Македонија, ќе ги дознае противниците за главната квалификациска рунда за Евробаскет 2021. ФИБА одреди осум барабани за полудиригираната ждрепка, според ...

Прочитај повеќе »

Македонскиот талент Елиф Елмас пред потпис со Наполи за 16 милиони евра

Македонскиот репрезентативец и суперталент Елиф Елмас преку социјалните мрежи денеска се збогуваше со Фенербахче и се очекува да се остварат најавите и деновиве да стане играч на Наполи. Како што објавија италијанските медиуми, се очекува Наполи да плати 16 милиони ...

Прочитај повеќе »

На позиција „пет“ во КК Гостивар ќе игра 120кг тешкиот Браон Бреди

Управата на КК Гостивар не мирува кога е во прашање нивната „маленкост“ и подготовките за сезоната што претстои. Денеска е реализиран договорот со играчот кој вчера беше најавен како трансфер „бомба“. Американецот Браон Бреди е нов играч на КК Гостивар. ...

Прочитај повеќе »

„Бело-синиот“ дрес не се остава така лесно – Костоски ќе го предводи КК Гостивар и следната сезона

„Бело-сината“ седумка останува сопственост на Александар Костоски, информираа утрово од гостиварскиот кошаркарски клуб, кои неуморно работат на креирање на ростерот за сезоната 2019/2020. „Постигнат е договор со Александар, и годинава ќе биде наш играч на обострано задоволство. Очекуваме да биде ...

Прочитај повеќе »