Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Спорт Гостивар

Медали за гостиварските каратисти Јакупи и Османи на „Трофеј Македонија“

На карате турнирот Трофеј Македонија, кој важи за еден од поголемите меѓународни спортски настани во државава, гостиварскиот каратист Берат Јакупи освои златен медал.  Јакупи настапуваше во категоријата до 84 килограми, а во финалето го совлада Петар Спасеновски. Македонија на турниот ...

Прочитај повеќе »

Во возбудлив натпревар КК Гостивар загуби од КК АВ Охрид

Во драматичен натпревар, во вистинска спортска атмосфера КК Гостивар го доживеа првиот пораз на домашен терен сезонава. Загуби од КК АВ Охрид 89:94. Натпреварот започна со минут молчење, почит кон денеска починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. Уште во првата ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар во сабота го игра последниот натпревар во „Младост“ во 2018 година

Кожув во првото коло, и во низа Фени Индустри, Блокотехна, Шкупи, Вардар, Пелистер се екипите кои ја почуствуваа силата на КК Гостивар во досегашниот дел од сезоната. Следен противник на „бело-сините“ е екипата на КК АВ Охрид. „Галебите“ се наоѓаат ...

Прочитај повеќе »

Прва победа на ЖКК Гостивар на гости: ЖКК Трокал – ЖКК Гостивар 45:78

Викендов се одигра 8-то коло во Првата кошаркарска лига – жени. Екипата на ЖКК Гостивар ја забележа првата победа на гости сезонава. Вчера на гостувањето во Кавадарци ја совладаа екипата на ЖКК Трокал со резултат 45:78. Ова е вкупно трета победа ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар убедлив против Пелистер (118:60)

Продолжува победничката серија на КК Гостивар, овојпат „жртва“ на „бело-сините“ беше екипата на КК Пелистер. После вчерашниот натпревар си заминаа од Гостивар со -58 поени, гостиварци го добија натпреварот со резултат 118:60, по четвртини (26:21, 25:15, 39:15, 28:9).  Битолчани парираа ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар денеска го пречекува Пелистер (18 часот)

Прволигашката кошарка се враќа под обрачите во Спортската сала Младост во Гостивар,  после две недели пауза поради обврските на нашата репрезентација. Противник на гостиварци во 9-тото коло ќе биде екипата на Пелистер од Битола. Битолчани се во долниот дел од ...

Прочитај повеќе »

Како одиграа ФК Гостивар и ФК Генч Калемлер во есенскиот дел од првенството?

Со одигрурвањето на натпреварите од 14.коло заврши есенскиот дел сезоната во Втората Македонска фудбалска лига – запад. Гостиварските претставници во ова натпреварување, екипите на ФК Гостивар и ФК Генч Калемлер имаа запазена улога во лигата. Пред почетокот на првенството на едните ...

Прочитај повеќе »

Генч Калемлер и ФК Гостивар ги загубија бодовите во 14-тото коло во 2 МФЛ

Порази за претставниците на Гостивар во Втората Македонскла фудбалска лига – Запад во 14-тото коло кое се одигра викендов. ФК Гостивар загуби на домашен терен од екипата на Струга Трим Лум со 1:2, на полувреме резулатот беше 0:2. Единствениот гол ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар во финишот го скрши отпорот на Вардар (80:82)

Заврши натпреварот помеѓу екипите на КК Вардар и КК Гостивар во која гостите беа поуспешни. Гостиварци го добија натпреварот со резултат 80:82, по четвртини (19:23, 21:14, 16:20, 24:25) Тежок и неизвесен натпревар во Спортскиот центар Кале, каде свои моменти има ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар денеска му гостува на Вардар (17 часот)

Следува 8-то коло од Првата македонска кошаркарска лига. Кошаркарите на КК Гостивар денеска гостуваат во СЦ Кале кај повратникот во првата лига екипата на КК Вардар. „Црвено-црните“ во досегашниот дел од првенството имаат две победи и четири порази. Се наоѓаат ...

Прочитај повеќе »