Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Спорт Македонија

Фудбалската селекција на Македонија ги доби противниците за ЕУРО 2020

Денеска во Даблин се одржа ждрепката за квалификациите за Европското првенство 2020 година. Македонија е во групата Г, противници на нашата репрезентација се Полска, Австрија, Израел, Словенија и Летонија. Натпреварите од квалификациите за континенталниот собир ќе се одиграат во периодот ...

Прочитај повеќе »

Македонската хокеарска репрезентација освои злато на „Development Cup 2018“

Македонската хокеарска репрезентација го оствари најголемиот успех во историјата откако во големото финале славеше над Португалија со 9-3 и го освои „Девелопмент Купот“ во Фусен, Германија, односно, неофицијалното Светско првенство за земји кои немаат затворена хокеј арена. Националниот тим во групната ...

Прочитај повеќе »

Селекторот Давитков го објави списокот за дуелот со Косово

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави списокот на кошаркари за дуелот со Косово во претквалификациите за пласман на Евробаскетот. На списокот го нема Ричард Хендрикс, а на неговото место како странец е повикан Шејн Витингтон од шпанската ...

Прочитај повеќе »

Македонија победнички ја започна ЛН – Следен противник Ерменија на 9 септември во Скопје

Новото репрезентативно натпреварување под капата на УЕФА веќе е започнато, а тоа претставува нова шанса за фудбалерите на Македонија да се докажат во фудбалска Европа. Во нашиот прв натпревар во Лигата на нации, македонските репрезентативци со 0:2 ја совладаа селекцијата ...

Прочитај повеќе »

МКФ на клубовите им даде рок до први септември да ја платат котизацијата

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) им даде дополнителен рок до први септември на клубовите да ги подмират средствата за котизација од 615.000 денари, доколку сакаат да се натпреваруваат во Првата лига. Оваа одлука вчера ја донесе Комисијата за итност при МКФ, ...

Прочитај повеќе »

Започна пријавувањето за Традиционалниот ноќен турнир во мал фудбал – „Македонски Брод ’98“ 2018

Организаторот на традиционалниот ноќен турнир во мал фудбал од Македонски Брод, информира дека започна пријавувањето за јубилејниот 20-ти по ред турнир „Македонски Брод ’98“ 2018. Пријавувањето ќе трае до 31.07.2018, бројот на екипите е ограничен. Котизација за турнирот е 4.000 ...

Прочитај повеќе »

Футсал финалето од Купот на Македонија ќе се игра на 12 мај во Гостивар

Футсал екипите на Јувентус Серава и Гемиџии 1903 ќе се борат за првиот трофеј сезонава во Купот на Македонија. Пресметката на финалистите ќе се случува во спортската сала Младост во Гостивар на 12 мај (сабота) со почеток во 19:30 часот. ...

Прочитај повеќе »

Скопското дерби Работнички и МЗТ ќе се игра во Гостивар

Најголемото дерби на македонската кошарка меѓу Работнички и МЗТ Скопје, ќе се одигра денес во салата „Младост“ во Гостивар, со почеток од 19.00 часот. Ова ќе биде прво градско првенствено дерби кое ќе се одигра надвор од Скопје. Поради неисправност на ...

Прочитај повеќе »

Ф1: Втора победа на Фетел и Ферари

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел вчера ја забележа втората победа во Формула 1 шампионатот, откако прв низ целта ја мина трката за големата награда на Бахреин. Со триумфот и освојувањето на 25-те бодови Германецот ја зголеми бодовната предност на 17 ...

Прочитај повеќе »

Првата трка во “Формула 1” најавува возбудлива сезона

Со трката „Алберт Парк“ во Мелбурн, Австралија започна новата сезона во Формула 1 шампионатот. Случувањата на првата трка наговестуваат возбудлива сезона и неизвесна борба за титула. Германскиот пилот во Ферари, Себастијан Фетел ги освои првите 25 бодови на своето конто триумфирајќи ...

Прочитај повеќе »