Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Гостивар

„Спортот не` обединува“ во Гостивар – настан посветен на децата со посебни потреби

Во спортската сала „Младост“ во Гостивар во рами на културно лето 2019 година, се одржа настан посветен на децата со посебни потреби, под мотото „Спортот не` обединува”.  Дечињата имаа можност да се вклучат во различни спортски активности, карате, кошарка, фудбал ...

Прочитај повеќе »

Албански државјани приведени во ПС Гостивар, имале кокаин

Вчеревечер околу 22 часот и 40 минути, на регионалниот пат Дебар-Маврови Анови, во близина на „Ростушко анче“, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Жировница, ги лишиле од слобода албанските државјани К.Л. на возраст од 21 година и Р.С. ...

Прочитај повеќе »

Високи температури за време на викендот

Во викендот што следи, времето во регионот на Гостивар ќе биде сончево и топло. Денеска, петок беа измерени утрински температури од 14, а дневните ќе достигнат 34 степени. Времето ќе биде сончево со повремени, кратки наоблачувања. Истите временски прилики ќе ...

Прочитај повеќе »

Моторциклист кој паднал по шумски пат, со тешки повреди пренесен во гостиварската болница

Полицијата вчера попладне, регистрира сообраќајна несреќа на гостиварското подрачје со тешко повреден моторциклист. Како што информираат од СВР Тетово, во гостиварската општа болница „Ферид Мурад“, вчера (25 јули) околу 17 часот и 15 минути бил донесен 40-годишниот А.Д. од гостиварското ...

Прочитај повеќе »

Во чест на Илинден, коњаницата утре од Зубовце тргнува по патот на црешовото топче

Во чест на националниот и државен празник Илинден, по десетти пат, група коњаници членови на коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ , утре (26 јули) тргнуваат од гостиварско до славното Крушево. Според најавите, коњаницата ќе тргне од 8 ...

Прочитај повеќе »

Во наредните денови отежнат или во прекин сообраќајот на ул. „Слободан Пепоски“

Гостиварската локална самоуправа информира дека утре (петок, 26 јули) со почеток во 8 часот ќе започне асфалтирањето на улицата „Слободан Пепоски“. Додека трае асфалтирањето во наредните денови, сообраќајот ќе биде во прекин или ќе се одвива отежнато, за што општината ...

Прочитај повеќе »

Уживање во гостиварската природа – Ден за параглајдинг, велосипедизам и пешачење крај Вардар

Љубителите на природата и авантуристите вчера во Гостивар имаа исполнет и интересен ден на активности под наслов „Fly, bike and hike“. Беше организиран марш со велосипеди од општинската  зграда до филтер-станицата во Вруток, како и пешачење во природа, покрај реката ...

Прочитај повеќе »

Прес на СДСМ Гостивар: Растат платите за кадарот кој се грижи за нашите деца

Општинската организација на СДСМ во Гостивар на прес конференција го претстави новиот систем на плати за вработените во детските градинки, со кој платите ќе достигнат зголемување од 21%. „Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, продолжува со реализација на мерките ...

Прочитај повеќе »

Две приведувања во Гостивар заради напад и навреди на полицајци

Во текот на вчерашниот ден, на гостиварското подрачје регистрирани се два случаи нанапад и навреди врз полициски службеници. Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека околу 14 часот и 30 минути, го лишиле од слобода 40-годишниот М.Д. од селото Добридол, ...

Прочитај повеќе »

Заталкан куршум завршил во автомобил на гостиварец – за пукање по свадби до 500 евра казни

Опасната традиција на славење со пукање од огнено оружје во полошкиот регион ја има секое лето. Сезоната на свадби и други семејни веселби неизбежно ја обележуваат рафалите, а пушките и пиштолите се омилен реквизит во прославувањето. На последиицте, кои при ...

Прочитај повеќе »