Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Вести

МОН за пресот на Таравари: Не постапуваме самоволно, туку исклучиво во согласност со законските прописи

По вчерашниот прес во Општина Гостивар, на беше посочено дека одземањето на ингеренциите во образованието не било спроведено согласно законските прописи, со реакција се јави Министерството за образование и наука. Во нивното соопштение се вели: „Министерството не постапува самоволно и ...

Прочитај повеќе »

Неколку лица повредени во судир на две возила во Гостивар

Ноќеска во Гостивар регистрирана е сообраќајна несреќа во која со повреди завршиле четири лица. Како што соопштува полицијата, околу 3 часот и 50 минути, на крстосницата на магистралниот пат Гостивар-Кичево со улицата „ЈНА“, се случила несреќа во која учествувале две ...

Прочитај повеќе »

Продажба на курбаните за Бајрам во Гостивар само на сточниот пазар во Фазанерија

Во пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам, Општина Гостивар како локација за продажба на бајрамските курбани го одреди сточниот пазар во населбата Фазанерија. Како што информираат од локалната самоуправа, тоа се прави со цел да се зачува хигиената и да ...

Прочитај повеќе »

Печен цитрон, јадете го наутро и килограмите ќе се истопат

Цитронот е навистина моќно оружје, кога станува збор за слабеењето. Изобилува со нарингенин, флавоноид којшто го стимулира црниот дроб да ги троши и исфрла мастите од организмот. Има ефект на забрзување на метаболизмот и со тоа помага и во исфрлањето ...

Прочитај повеќе »

Православен празник посветен на Света Марина-Огнена Марија

Православните верници денес, 30 јули ја чествуваат Св. великомаченица Марина, празник кој меѓу народот е познат како Огнена Марија. Оваа светица потекнува од семејство кое не било религиозно. Таа ја спознала љубовта кон Исус Христос на свои 12 години и ...

Прочитај повеќе »

Во четврток во Гостивар манифестација по повод Илинден

Големиот празник Илинден, во Гостивар ќе биде прославен со свечена манифестација под мотото „Наша Македонија“. Настанот ќе се одржи во четврток (1 август), во Летниот амфитеатар на Кејот на Вардар, со почеток во 19 часот. Деведесетминутната програма опфаќа настап на ...

Прочитај повеќе »

Контрола во Гостивар: Казнети возачи кои возеле пребрзо и под дејство на алкохол

Во текот на вчерашниот ден (28 јули) полицијата спровела контролни активности на гостиварското и на тетовското подрачје, со акцент на управување на возила под дејство на алкохол и брзина на движење. При контролата, вкупно биле откриени 11 возачи во алкохолизирана ...

Прочитај повеќе »

Таравари: Сите се веќе уморни од игрите на власта, нека ги остават учениците на раат

Политичките игри на власта продолжуваат, во Гостивар со незаконски постапки се поставуваат директори на училиштата, а државните институции и другите релевантни органи не реагираат, туку им служат на партиите на власт, беше истакнато на денешната прес конференција во Општина Гостивар, ...

Прочитај повеќе »

Цените на горивата остануваат непроменети за оваа недела

Нема промена на цените на горивата за оваа недела, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Утврдените цени од минатата недела, остануваат на сила и следните седум дена. Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 изнесува 69,50денари за литар, малопродажната цена на Еуросупер ...

Прочитај повеќе »

На излезот од Гостивар приведено лице заради физички напад врз полицаец

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица Гостивар, вчеравечер (28 јули) околу 22 часот и 35 минути, на излезот од Гостивар, на Здуњска крстосница, го лишиле од слобода 62-годишниот Х.И. од гостиварското село Здуње. Секторот за внатрешни работи ...

Прочитај повеќе »