Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Вести

Таравари по најновата смена на директори: Му понудив на Заев и градоначалничкото место да им го даде на ДУИ

Во речиси сите училишта во Гостивар, на раководните позиции вратени се старите директори. Решенијата се донесени од Министерството за образование, кое во февруари годинава, по втор пат му ги одзеде ингеренциите за разрешување и именување на директори во училиштата на ...

Прочитај повеќе »

Можност за работа, обука и пракса за млади гостиварци преку „Гаранција за млади“

Во тек е пријавување за мерката „Гаранција за млади“ преку која младите лица, кои не се вработени и не се вклучени во процес на образование или обука, имаат можност да се користат некоја од активните мерки на државната Агенција за ...

Прочитај повеќе »

Се менува Законот за финансиска дисциплина – Ќе се намали казната за доцнење на исплата

Законот за финансиска дисциплина кој се наоѓа во собраниска процедура, ќе претрпи измени во делот на надоместокот за доцнење при исполнување на парични обврски. Поточно се намалува надоместокот за доцнење и се пренесува надзорот над спроведување на одредбите за деловни ...

Прочитај повеќе »

Повреден 17 годишен моторциклист во несреќа на патот Гостивар-Чегране

Седумнаесет годишно момче завршило со повреди во сообраќајна несреќа, која се случила вчеравечер околу 20 часот и 45 минути, на крстосница на регионалниот пат Гостивар-Чегране. Според информациите од СВР Тетово, во несреќата учествувале: патничко возило „Форд транзит“ со гостиварски регистарски ...

Прочитај повеќе »

Користете тегавец за кашлица, убоди од инсекти, проблеми со желудникот

Tегавецот (боквица) важи за едно од најлековитите ливадски растенија. Најчесто се користи листот од растението, кој се бере во период на цутење на билката. Листот од тегавецот е богат со танини, пектини, витамин Ц, лимонска киселина, фитонциди. Во вид на ...

Прочитај повеќе »

Во петок во Гостивар се игра ,,Чернодрински се враќа дома“ од Горан Стефановски

Петочната вечер ќе биде празник за љубителите на театарот во Гостивар. На сцената на Ценатрот за култура „АСНОМ“ ќе биде поставена драмата ,,Чернодрински се враќа дома“ од Горан Стефановски, дипломска претстава на класата на професор Рубенс Муратовски. Улогите во претставата ...

Прочитај повеќе »

Почина австриската Формула 1 легенда Ники Лауда

На седумдесет годишна возраст, месец дена по трансплантација на белите дробови, почина легендарниот Формула 1 возач, Ники Лауда. Како што пишуваат светските меидуми, веста за смртта ја соопштило неговото семејство. -Со длабока тага соопштуваме дека нашиот сакан Ники почина во ...

Прочитај повеќе »

Превкусен овошен десерт кој се прави брзо – Торта со јагоди и плазма

Ако ви се јаде нешто благо, немате многу време за подготовка, а сте љубител на јагодите, тогаш оваа торта е вистинскиот избор за вас. Подготовката оди на лесен, брз и едноставен начин, а резултатот ќе го задоволи вкусот и на ...

Прочитај повеќе »

Албанскиот фудбалски ас Лорик Цана во посета на Општина Гостивар

Познатиот албански фудбалер Лорик Цана денес беше во посета на Општина Гостивар и се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. На средбата разговараа за актуелните состојби во спортот во Гостивар, работата и функционирањето на клубовите, како и за можноста од соработка ...

Прочитај повеќе »

Фирми ќе добиваат пари за да обучат стручен кадар – Проект „Образование за вработување“

Стопанската комора на Македонија во соработка со швајцарската Амбасада во Скопје започна проект „Образование за вработување“, преку кој приватни компании ќе добиваат пари да вршат обуки на кадри. Обуката ќе трае три месеци, по што фирмите ќе имаат обврска да ...

Прочитај повеќе »
Close