Вести Гостивар

Повредени две момчиња од Чајле, со четирицикл удриле во ограден ѕид од куќа

Едно лице завршило со потешки, а едно со полесни повреди во сообраќајна несреќа која се случила околу 17.45 часот во гостиварското село Беловиште. Момчињата на возраст од неполни 18 години од Чајле, се возеле на четирицикл (мотор на четири тркала) ...

Прочитај повеќе »

Вежба во ОУ „Гоце Делчев“ – учениците евакуирани за минута и половина

Учениците и персоналот на гостиварското основно училиште „Гоце Делчев“ денес имаа практична вежба како да постапат во случај на земјотрес пропратен со пожар и да избегнат несакани последици, повреди и паника. Според протоколот учениците најпрво се сокрија под клупите, а ...

Прочитај повеќе »

„Семејството во духот на мултикултурата“, презентација во ОУ „Единство“ – Гостивар

Ученици од деветтите одделенија од македонските и албанските паралелки заедно со своите наставници ментори, од гостиварското основно училиште „Единство“ одржаа презентација на двата јазика на тема „Семејството во духот на мултикултурното општество“. Настанот се организираше во рамки на проектот „Почитувај ...

Прочитај повеќе »

Искршени прозорци од партиските простории на СДСМ во Гостивар

За сега непознати сторители, синоќа во периодот од 1.20 до 1.40 часот по полноќ, со камења и бекатонски плочки скршиле три стакла од просториите на Општинската организација на СДСМ во Гостивар, лоцирани на прв кат во трговскиот центар Јавор на ...

Прочитај повеќе »

Промени на директорските места во неколку училишта на подрачјето на Гостивар

Откако второстепената комисија ги укина именувањата на директори во повеќе училишта на подрачјето на општина Гостивар, кои беа направени од градоначалникот Арбен Таравари, Министерството за образование ќе ги врати претходните директори или ќе постави вршители на должност. – Со спроведувањето ...

Прочитај повеќе »

Буџетот на Гостивар на политичка нишалка – ДУИ најавува изгласување, Таравари прашува што ќе гласаат кога предлог-буџетот е повлечен

Во Гостивар продолжуваат политичките недоразбирања со буџетот на општината. Откако во средата беше прекинато продолжението на седницата на Советот и градоначалникот Таравари го повлече предлог-буџетот од дневен ред за да собира предлози за надополнување, ДУИ денес излезе со став дека ...

Прочитај повеќе »

Контрола низ гостиварските улици – Брзото возење најчест прекршок

Секторот за внатрешни работи продолжува со засилените сообраќајно-контролни активности на гостиварското и на тетовското подрачје. Во вчерашната акција на сообраќајната полиција, биле откриени седумдесетина најразлични видови прекршоци, кои биле заокружени со 23 прекршочни и 49 мандатни платни налози. Најчест прекршок ...

Прочитај повеќе »

„Бидете пример за другите“, предавања за екологија во училиштата во Гостивар

Над 160 основци од основните училишта “Исмаил Ќемали”, “Гоце Делчев” и “Единство” преку предавања се едуцираа за заштита на животната средина и чистиот воздух.  Активноста ја реализираше еколошкото здружение “Еко Герила” – Тетово, со цел подигнување на свеста кај учениците ...

Прочитај повеќе »

Во Леуново одбележани 75 години од формирањето на партизанскиот одред Кораб

Со пригоден собир пред споменикот на паднатите борци и жртви на фашизмот во Леуново, беа одбележани 75 години од формирањето на партизанскиот одред Кораб. Настанот го организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Гостивар, на иницијатива на Стојан Блажески, ...

Прочитај повеќе »

Општина Гостивар: Министерството сака во училиштата да ги врати директорите кои правеле злоупотреби

На денешната прес конференција во општина Гостивар, портпаролот Јасин Демири обвини на неправилности во работењето на претходната управа на средното техничко училиште во однос на вработувања на професори. „Откако ги одзеде ингеренциите на општината во образованието, имаме информации дека Министерството ...

Прочитај повеќе »