Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Вести Гостивар

(ФОТО) Најсреќните гостиварци кои до сега го фатија крстот на Водици

Во Гостивар годинава по петти пат ќе се одржи манифестацијата Богојавление Водици, со положување на светиот крст во водите на реката Вардар. Традицијата на ваквото одбележување на празникот во градот, беше возобновена во 2015-та година, по скоро седум децении пауза. ...

Прочитај повеќе »

Дебрешанец со автомобил излетал од патот и се забил во ограда

Жител на гостиварското село Дебреше е тешко повреден во сообраќајна несреќа која се случила вчера на автопатот Тетово-Скопје. Полицијата соопшти дека патничко возило ,,Фиат Пунто“ со швајцарски регистарски ознаки, управувано од 25 годишниот Х.И. од Дебреше, излетало од патот и ...

Прочитај повеќе »

СП 2019: Македонија денеска игра против Шпанија (20.30 часот)

Продолжуваат возбудувањата на 26-тото Светско првенство во ракомет кое се одружува во Германија и Данска. Македонската селекција после одличното отварање и победите против Јапонија и Бахреин во третото коло загуби од Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес ја бркаат третата победа ...

Прочитај повеќе »

Повредени гостиварци во масовна тепачка

Тројца гостиварци завршиле со повреди во масовна тепачка која се случила вчеравечер во Гостивар. СВР Тетово информира дека околу 22.40 часот на улица „Живко Брајкоски“ настанала тепачка помеѓу гостиварците Г.Д., Р.Ш., и Ф.И., сите на возраст од 25 години, од ...

Прочитај повеќе »

ДУИ за смената на директорите во училиштата: Таравари свесно ја прави истата грешка

Гостиварскиот огранок на ДУИ излезе со реакција во врска со смените на директорските позиции во училиштата на подрачјето на општина Гостивар. Од партијата оценуваат дека градоначалникот Таравари ја повторува истата грешка, со именување на нови директори на незаконски начин. „На ...

Прочитај повеќе »

Викендов започнува вториот дел од кошаркарските првенства

Викендов, после еден месец пауза започнува вториот дел од националните кошаркарски првенства. Стартуваат натпреварите во Првата кошаркарска лига мажи, од следниот викенд во Втората кошаркарска лига, за 15 дена и Првата кошаркарска лига жени. Кошаркарски лиги во кои Гостивар има ...

Прочитај повеќе »

Гостиварската полиција фати бегалец од затворот Идризово

Вчера околу 13 часот, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го лишиле од слобода 47-годишниот Ф.Р. од гостиварско Речане, по кого во ноември минатата година, поради бегство, била распишана потерница од КПУ„Идризово“, извести Министерството за внатрешни работи. Лицето било задржано ...

Прочитај повеќе »

Второто полугодие во Гостивар ќе стартува со нови директори по училиштата

Низ основните и средни училишта на подрачјето на општина Гостивар, периодов има промени на раководните позиции. Тие доаѓаат по враќањето на надлежностите од образованието во рацете на општинската власт. Во основното училиште „Единство“ за в.д директор е поставен Зијадин Нуредини, ...

Прочитај повеќе »

Физички напад во Гостивар среде ноќ – приведен 35 годишник

Дваесет и шестгодишниот Б.Ш. од гостиварско Речане, ноќеска околу 2 часот и 20 минути, пријавил физички напад во Гостивар, во близина на Центарот за култура „АСНОМ“ . Секторот за внатрешни работи Тетово информира дека набрзо по пријавувањето, за нападот бил ...

Прочитај повеќе »

Краен рок за пријави за ДДВ на обврзниците со повисок промет од милион денари

Даночните обврзници кои во претходната календарска година оствариле вкупен оданочлив промет од вршење на стопанска дејност повисок од 1.000.000 денари имаат обврска да поднесат Пријава за регистрација за целите на данокот на додадена вредност најдоцна денес, 15 јануари 2019 година. ...

Прочитај повеќе »