Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Музика

Гостивар ќе му оддаде последна почит на прерано починатиот Стеве Јаковлески

Основачот и фронтмен на првиот гостиварски поп рок бенд Порта Нигра, Стеве Јаковлески ненадејно го загуби животот во несреќен случај во Марбург, Германија кадешто живееше со семејството две и пол децении. Неговите другари од Гостивар во негова чест организираат помен ...

Прочитај повеќе »

Тажна вест во музичкиот свет: Почина пејачот на Linkin Park

  Честер Бенингтон, вокалот на познатиот рок бенд „Linkin Park “ почина на 41 годишна возраст, јавуваат светските медиуми. Првичните информации се дека пејачот извршил  самоубиство во својот дом во Лос Анџелес, Калифорнија. Фановите се во шок и по социјалните ...

Прочитај повеќе »

Фото: Бендот АРЕА пред две децении

Рокерската гордост на Гостивар, бендот АРЕА годинава прославува 25 години постоење на македонската музичка сцена. Групата зад себе има шест албуми, бројни концерти и настапи во и надвор од државата, вонвременски хитови… Потсетувајќи се на првите години од кариерата, бендот ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Христос Еленидис “Рус” 1-во место од гледачите

Христос Еленидис е победник на музичкото шоу “Никогаш не е доцна” според гласовите од публиката. Од смс гласањето на кое гласаше цел Балкан “Русот” ги освои симпатиите на публиката и доби најмногу гласови. Шоуто на кое учествуваа повеќе од 70 ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Глигоровски промовираше два албума со народна музика

Познатиот изведувач на македонски народни песни од Гостивар, Владо Глигоровски денес промовираше два нови албума. Станува збор за албумите:  “Македонски бисери” , кој содржи 17 песни и “Свирете ми трубачи” со 10 песни – двата во продукција на Мистер Компани-Гостивар. ...

Прочитај повеќе »

Неверојатна животна приказна: Преживеала авионска несреќа – освојува со својот глас

  Со видливи изгореници по лицето и телото, 27 годишната Kechi Okwuchi, сигурно и со самодоверба стои на сцената во шоуто „Америка има талент“ пред строгото и критички настроено жири. За оваа девојка, тоа е лесен чекор, со оглед на ...

Прочитај повеќе »

Гласајте за “Русот” – Христос Еленидис

На музичкото шоу на кое настапува нашиот сограѓанин Христос Еленидис – Рус во соседна Србија, дојден е моментот кај што е потребна нашата подршка. Еленидис сам се избори да стигне до полуфинале, сега за влез во големото финале на “Русот” ...

Прочитај повеќе »

Блуз од рацете на полицаецот „Нико“

  Инспирирани од вчерашниот музички настап на пијано на рускиот лидер Владимир Путин, вечерва со вас споделуваме како звучи на гитара, неговиот добар пријател, ѕвездата на акционите филмови Стивен Сигал. На нашите простори е најпознат по улогата на полицаецот Нико, ...

Прочитај повеќе »

Финале нема, ама свадба и бебе ќе има!

  Македонската претставничка на Евровизија 2017, Јана Бурческа не успеа да обезбеди пласман во финалето. Младата пеачка имаше одличен настап, изглед и кореографија на вечерашната  полуфинална вечер, но според гласањето нема да оди понатаму. На големата сцена во Киев, Јана ...

Прочитај повеќе »

Нашата Јана ќе блесне утревечер во Киев

  После првата полуфинална вечер од изборот за песна на Евровизија во Киев, Украина, која се одржа синоќа, познати се првите десет финалисти. Тоа се претставниците на: Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија. Нашата претставничка, ...

Прочитај повеќе »
Close