Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Музика

Почина Есма Реџепова

Утрово, по кратко и тешко боледување на 73 годична возраст почина кралицата на ромската музика, нашиот музички амбасадоР во светот, Есма Реџепова Теодосиевска. Есма Реџепова, нарекувана Кралица на Ромската музика во светски рамки, примадона на европското пеење, национален уметник, која во 2013 г. ...

Прочитај повеќе »

Перо Пандилоски ги објави новата песна и спот

Гостиварскиот пеач Перо Пандилоски баш како што најави за средина на ноември. Ги објави новата песна “Неверна” и новиот видео запис за истата. Спотот е сниман на неколку локации во Гостивар, Охрид и Скопје. Во режија на Даниел Јовески. На песната како веќе објавивме ...

Прочитај повеќе »

Перо Пандилоски подготвува нов хит

Нашиот пејач Перо Пандилоски напорно работи на неговата нова песна. Најавува голем хит, со нешто поразличен стил од досегашните негови изданија. Во соработка со Роберт Билбилов во чие студио се снима песната, очекуваат вистинско освежување на музичката сцена. Музиката на новата ...

Прочитај повеќе »

Почина пејачката Љупка Димитровска

По кратка и тешка болест. синоќа на 70 годишна возраст почина пејачката Љупка Димитровскa. Својата најголема популарност ја стекнала во 1970-те и 1980-те години. Еден од нејзините најголеми хитови е мелодијата Ѕвонат ѕвонат изведена 1990 г. на „Макфест“ во Штип. ...

Прочитај повеќе »

“Човекот со кадифен глас” 40 години од смртта на Никола Бадев

Денес се навршуваат 40 години од смртта на бардот на македонската музика, НИКОЛА БАДЕВ. Никола Бадев (1918 – 1976) е еден од најпознатите македонски изведувачи на народни песни. Тоа што тој го носеше во душата никој и никогаш не ќе ...

Прочитај повеќе »

Авалон продукција број 1 на Балканот

Според сите релевантни статистички показатели, Авалон Продукција за прв пат во својата историја во сезоната септември 2015/септември 2016 година, е убедливо најголема и најпродуктивна промотерска куќа на Балканот, овој пат не само во однос на независните промотерски куќи, туку и ...

Прочитај повеќе »