Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Забава

Зошто Супер Марио изгледа вака?

Мала тајна за најпознатиот мустаклија од видео играта – Супер Марио, која ќе ве изненади, а е сосма логична. Шигеру Мијамото, создавателот на најпознатиот водоинсталатер во едно интервју откри зошто Супер Марио има некои карактеристики, што можеби сега во ова ...

Прочитај повеќе »

Како месецот МАРТ го добил своето името?

Март е месец кога започнува пролетта и кога Сонцето преминува од Јужната на Северната полутопка. За многумина март е омилен месец, затоа што започнува затоплување на времето и будење на природата. Март го добил своето име според римскиот бог на ...

Прочитај повеќе »

Во најдобриот ресторан на светот работат самоуки готвачи

Волфгат е мал ресторан лоциран покрај море, на 150 километри од Кејптаун, Јужна Африка, кој беше прогласен за ресторан на годината во изборот на Наградите за светски ресторани. Ресторанот има капацитет од само 20 столчиња, а сите вработени, од готвачи ...

Прочитај повеќе »

Перо Пандиловски во нова „Драма“

Гостиварскиот пеач, Перо Пандиловски сними уште една песна за која е изработен и нов видео запис. Станува збор за новиот сингл „Драма“. Текстот за песната го напиша Магдалена Цветкоска, музиката е на Адис Исмаили и видеото на Прокам. Ова е ...

Прочитај повеќе »

ОСКАР 2019: Статуетки за Green book, Рами Малек, Оливија Колман…

Холивуд заокружи уште едно гламурозно ОСКАР издание. За прв пат во историјата на филмските награди, церемонијата немаше водител, но она што ја одбележа и по што ќе се памети се емотивните музички изведби на Квин, Лејди Гага и Бредли Купер. ...

Прочитај повеќе »

Вечерва празник за филмоманите – Доделување на Оскар 2019

Во Долби театарот во Холивуд, вечерва ќе се одржи 91-вото доделување на најпрестижната светска филмска награда – Оскар. Спектакуларното шоу со најголемите ѕвезди во филмската индустрија, со нетрпение го очекуваат милиони вљубеници во седмата уметност. Во пресрет на Оскар 2019, ...

Прочитај повеќе »

Мистеријата позади една од најубавите композиции на Бетовен во историјата: Која е всушност Елиза?

Додека повеќето дури при првиот такт ја препознаваат “За Елиза”, композицијата за соло клавир позади кој стои Лудвиг ван Бетовен, ретко кој може да каже која е жената на која и се посветени овие ноти. Композицијата “За Елиза” е објавена ...

Прочитај повеќе »

Ѓоковиќ и Билс најдобри спортисти за 2018 година

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и американската гимнастичарка Симон Билс, ја добија престижната наградa Лауреус за најдобар односно најдобра спортистка за 2018 година, на свеченост во Монте Карло. Ѓоковиќ ја заслужи наградата благодарение на неверојатниот кам-бек на врвот на АТП листата ...

Прочитај повеќе »

Помогнете во решавање на мистеријата: Како е направен папокот на мечето без да се остави трага во снегот?

Некој креативен уметник, решил да си поигра со снегот на поинаков начин од другите и наместо да прави Снешко, исцртал огромно снежно мече и тоа со стапалки. Откако сликата се појави на интернет, сите се прашуваат како уметникот успеал да ...

Прочитај повеќе »

Починал основачот, никој не ја знае лозинката – 190 милиони во криптовалути стојат заробени

QuadrigaCX, најголемата канадска крипто менувачница држи заробени 190 милиони долари во крипто валути. Ненадејната смрт на основачот и извршен директор Џералд Котен, кој бил задолжен за контрола и единствено тој имал пристап до екстерниот е-паричник, ги остави корисниците на менувачницата ...

Прочитај повеќе »