Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Забава

Хрват собори Гинисов рекорд, туркал автомобил 107 километри

Загребчанецот Томислав Лубењак, го собори Гинисовиот рекорд во туркање автомобил, туркајќи го повеќе од 107 километри и тоа со брзина од шест километри на час. Целиот зафат започнал во саботата во 15 часот, кога е запалена службената стоперка во придружувачкиот ...

Прочитај повеќе »

Што е абракадабра? Потекло и значење

Абракадабра е магичен збор кој често се изговара при изведување на трикови. За поимот абракадабра сме слушнале сите, но дали знаете какво поточно значење има овој збор и како настанал? Како што и сами знаете, абракадабра е магичен збор кој ...

Прочитај повеќе »

За вкусовите не се дискутира… Но, ѕирнете во Музејот на одвратна храна во Шведска

Она што најчесто го подразбираме под одвратна храна, не произлегува само од вкусот има доста работи кои никогаш не сме ги пробале, но од нив ни се превртува желудникот.. Дали сте знаеле дека гадењето од храна е едно од заштитните ...

Прочитај повеќе »

Зошто се верува дека детелината со 4 листа носи среќа?

Нема човек кој барем еднаш во детството шетајќи во природа, не се пуштил во потрага по детелина со четири листа. Верувањето дека токму четирилисната детелина е таа која носи среќа, датира од многу одамна и како такво се пренесува на ...

Прочитај повеќе »

Светски ден на книгата – Зошто треба да читате книги?

Денешниот датум, 23 април е прогласен за Светски ден на книгата и авторското право. Традиционално, се упатуваат пораки за важноста од читањето книги и заштитата на авторските права. Светската порака годинава ја напиша генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле, додека ...

Прочитај повеќе »

Како настанала поштенската марка?

Првата поштенска марка настанала во четриесетите години од 19 век, за време на реформите во британскиот поштенски систем. Пред реформите, поштенскиот систем представувал легло на корупција и се наоѓал пред распад. Поштата разнесувала се и сешто, а не успевала да ...

Прочитај повеќе »

Тајга, дом на сибирскиот тигар и необичниот народ Ненет

Тајга или Евроазиска бореалната шума е една од најраспространетите типови на шуми и зафаќа 29% од вкупната земјина шумска покривка. Се простира на околу 10 илјади километри од западна Скандинавија, долж цела северна Европа, се` до крајниот исток на Русија, ...

Прочитај повеќе »

„УНИБанка” одбележа 15 години во Гостивар

„УНИБанка” го прослави 15-годишниот јубилеј на својата експозитура во Гостивар, со елегантен коктел во ресторанот „Мон Блан”. На настанот присуствуваа над 100 клиенти, партнери и пријатели на банката од градот и од регионот. Домаќинот на настанот, раководителот на експозитурата Гостивар ...

Прочитај повеќе »