Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Забава

Зошто велиме „Му паднала секирата во мед“?

Кога на некој ќе му се посреќи, обично велиме дека му паднала секирата во медот. Сепак, кое е потеклото и значењето на оваа изрека? За разлика од денешните одгледувачи на пчели, пчеларите од минатото не знаеле за кошници и питоми ...

Прочитај повеќе »

Како била измислена гумата за џвакање?

Сигурно некогаш сте се запрашале кој ја измисли гумата за џвакање и од каде потекнува. Бројни историчари тврдат дека гумата за џвакање постои повеќе од 1000 години. Луѓето ја користеле од задоволство, поради лековити состојки и во борба против глад, ...

Прочитај повеќе »

Ким Џонг Ун на алкохол троши дури 30 милиони долари годишно

Здравјето на претседателот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, нагло се влошило после долгорочно консумирање на големи количини на алкохол и мрсна храна. Откриено е дека “големиот водач“ не води сметка за тоа колку јаде и пие, така се однесува ...

Прочитај повеќе »

Најоткачените свадбени обичаи низ светот

Свеченостите по повод склопувањето на брак се традиција која е застапена насекаде во светот, но секоја култура има различен начин на прослава. Во западните култури еден од најпознатите обичаи е фрлање на бидермаерот на немажените гости. Но, кои се најинтересните ...

Прочитај повеќе »

Што се случува во Венеција? – Каналите без вода

Изминативе денови во Венеција е забележана необична слика. Познатите канали низ Венеција се пресушени после невообичаените метеролошки прилики. Всушност, ниското ниво на морето, појавата на “супер крвавата сина Месечина”, плимата, малото количество на врнежи, причина се за ретко видени кадри ...

Прочитај повеќе »

Марија Ана Моцарт – Генијалната сестра на виртуозот Волфганг Амадеус Моцарт

Марија Ана Моцарт, која нагалено ја викале Нанерл, била постара и единствена сестра на музичкиот гениј Волфганг Амадеус Моцарт. Родена е во Салцбург, 30 јули 1751 година, и била чудо од дете, исто како и нејзиниот помлад брат. Повеќе од ...

Прочитај повеќе »

Неделни мозгалки: Три прашања за умствена гимнастика и забава

Оваа недела ви поставуваме три прашања за гимнастика на умот. Не брзајте, размислете, потпрете се на својата креативност и најважно забавувајте се. Одговорите напишете ги во коментари. 1.Кое прашање може да го поставуваш цел ден, секогаш да добиваш различни одговори, ...

Прочитај повеќе »

Најновото од Фаворити бенд: “Песна за Гостивар” со досега необјавено видео

Гостиварските фолкери Фаворити бенд, најновиот производ од својата музичка работилница го посветија на родниот град. Музиката и текстот на “Песна за Гостивар” се дело на членовите на бендот Драган Матески (текст) и Златко Бошкоски (музика), а аранжманот го изработи Љупчо ...

Прочитај повеќе »

Неколку идеи како да си го развеселите оброкот од јајца на око

Пред некој ден пишувавме колку јајцата се здрава храна, што содржат и зошто треба почесто да ги има на вашето мени. Денес ви даваме неколку идеи за подготовка и сервирање со кои оброкот од јајца „на око“ ќе ви биде ...

Прочитај повеќе »