Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Забава

Евровизија: „Ај Кју“ вечерва во Лисабон ќе се борат за финале

Македонските претставници на изборот на песна на Евровизија 2018, „Ај Кју“ , вечерва настапуваат во арената „Алтис“ во Лисабон, на првата полуфинална вечер од евровизиското натпреварување. Се борат за  за влез во финалето со претставници од уште 18 земји. „Ај ...

Прочитај повеќе »

Премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Гостивар

Убава вест за љубителите на филмската уметност. Најновиот игран филм на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“ утревечер премиерно ќе биде прикажан во Центарот за кулутра АСНОМ во Гостивар. Филмот е снимен во Њујорк, и е копродукција меѓу САД, Германија и Канада. ...

Прочитај повеќе »

Вредноста на Биткоинот и останатите криптовалути денес, 5 мај

По големите шпекулации во текот на изминатите неколку дена околу тоа дали Биткоинот може да ги премине новите нивоа на отпор, криптовалутата скокна за околу 9.800 долари вчера и преку ноќта. Ова е највисоката точка за Биткоинот, откако достигна ниво од 9.000 ...

Прочитај повеќе »

Компулсивно коцкање

Коцкањето може да го стимулира системот за наградување на мозокот, слично како дрогата или алкохолот, и да предизвика зависност. Ако сте склони кон компулзивно коцкање, вие постојано ќе се обложувате, ќе ги потрошите заштедите, па дури може и да се ...

Прочитај повеќе »

Од утре започнува Саем на книгата 2018

Од утре до 9 мај, во ВИП арената Борис Трајковски ќе се одржи 30-тиот Саем на книгата 2018. Меѓународниот Саем на книгата е значајна културна манифестација која ги обединува издавачите од Република Македонија и од регионот. На овогодинешниот Саем на книгата 2018, како ...

Прочитај повеќе »

„Panic City“ е новиот сингл на The Protagonist (видео)

Гостиварците The Protagonist го објавија новиот сингл „Panic City“ за кој е изготвен и видео запис. Целиот проект е дело на бендот. Музиката, текстот и видеото се изработени од членовите на The Protagonist, R.S.Rush и Кузман Маркоски. И овој пат ...

Прочитај повеќе »

Докази за влијанието на канабисот и канабиноидите врз здравјето

Издаден е најопширниот извештај досега за влијанието на канабисот и канабиноидите врз здравјето. Националната академија за науки, инженерство и медицина во САД, ги пресметала бројните ефекти на марихуаната и дала препораки за натамошни истражувања. Научниците ги повикуваат сите добро да ...

Прочитај повеќе »

Lacoste го менува своето лого со ново лого со загрозени животни

Францускиот бренд Lacoste, познат по поло маци и тениска облека, ќе го замени своето препознатливо лого со крокодил, во својата лимитарна колекција со лого на животни на кои им се заканува исчезнување. Линијата е развиена во соработка со Меѓународната заедница ...

Прочитај повеќе »

Концерт: Каролина го носи „Извор“ во Гостивар!

Македонската поп-дива Каролина Гочева, во рамки на промотивната турнеја на новиот албум „Извор“ ќе одржи концерт во Гостивар. Гостиварци ќе може да уживаат во нејзиниот прекрасен глас на 24-ти април (вторник) во Центарот за култура, со почеток во 20 часот. ...

Прочитај повеќе »

Учете странски јазик додека спиете

Имате проблеми со учењето нови јазици? Не сте сами. Многу луѓе поради пренапорниот распоред и уморот имаат потешкотии при учењето. Но, според последното истражување објавено во научното списание “Cerebral Cortex Oxford”, слушањето на аудио снимки од зборовите кои сакате да ги ...

Прочитај повеќе »